Vyberte si zimné pneumatiky

0
1114

Zima si požičala sedmmíľové čižmy a rozbehla sa nám naproti. Teraz je to obdobie, keď by mali všetci motoristi spozornieť. Ste už pripravený na prvý mráz, poľadovice a sneh? Vy možno áno, no ako je na tom vaše auto? Je najvyšší čas, keď sa ráno blíži teplota k nule, prezuť svoje auto. Ale ako si vybrať pneumatiky na zimu? Tu je niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si správne. Vybrať tak, aby ste sa vo vašom aute cítili bezpečne aj na ľade.

Zimné pneumatiky a ich výber

Povinné štítky na pneumatikách uľahčujú výber, no zimné pneumatiky by ste nemali vyberať iba podľa nich. Na čo sa zamerať? Dôležitý je aj dezén. Aký dezén by mali mať vhodné zimné pneumatiky? Výber dezénu záleží na tom, kde najčastejšie jazdíte. Symetrický dezén je vhodnejší na jazdu v meste. Prečo? Pretože lepšie odvádza kašovitý sneh resp. vodu, má kratšiu brzdnú dráhu a lepšie zaberá na roztopenom snehu. Asymetrický dezén je lepší na jazdu mimo mesta. Lepšie vás podrží v prudkých zákrutách a pri vyššej rýchlosti je tichší.

Šírka a výška pneumatík

Šírku pneumatík by ste tiež mali vyberať podľa toho, kde prevažne jazdíte. Širšie pneumatiky sú lepšie na jazdu po meste a naopak, tie užšie sú spoľahliejšie na neudržiavaných cestách. A ako to je s ich výškou? Nízkoprofilové pneumatiky sa odporúčajú hlavne na športové autá, ale na slovenských cestách je problém s tým, že dlho nevydržia. Hlavne v zime, keď sú jamy zakryté snehom. Preto sú lepšie vyššie pneumatiky. No pozor, neprežeňte to s výškou profilu, pretože potom môže byť vaše auto nestabilné.

Rada na záver

Nezvyšujte si zbytočne svoju spotrebu. Jazdíte v zime s truhlou na lyže? Dajte si ju vždy, keď nejdete na svah, dole. Alebo si kúpte novú s aerodynamickým tvarom. Odpor vzduchu vám pomôžu znížiť aj deflektory na oknách. A nezabúdajte ani na správny tlak v pneumatikách. A jazdite na snehu bezpečne!

 

Igor Mojzes

FOTO:  © Igor Mojzes / Dollar Photo Club