Čo chlapcov fascinujú na zbraniach

0
1273

Chlapci už odmala chcú držať v rukách zbrane. Čím to je? Prečo ich fascinujú hrdinovia zo strieborného plátna ako Sylvester Stallone či Arnold Schwarzenegger? S najväčšou pravdepodobnosťou je to túžba po moci. Túžba byť nadradení nad niekým. Nie je to nič zvrátené, muži majú toto všetko zapísajné v génoch. A nielen muži, aj zvieratá. Napríklad opice, jelene či levy. Šimpanzy už odmala hrajú rôzne, v našich očiach, agresívne hry, v ktorých sa snažia ukázať svoju dominantnosť.

Takéto hry sú prirodzené

A deti to isté. Veľa rodičov nie je spokojných vtedy, keď sa ich deti hrajú so samopalmi, mečmi či pištoľami. Radšej by boli, keby sa hrali menej agresívne hry. No na tomto nie je nič zlé, je to úplne prirodzené z hľadiska detského vývoja. Keby ste sa svojim deťom snažili v takýchto hrách zabrániť, len by ste priložili do ohňa. Aký je teda správny postup? Žiadne zákazy, žiadne príkazy. Iba otvorený rozhovor, v ktorom vašej ratolesti vysvetlíte, že hranie je okej, ale s ozajstnými zbraňami je to o niečom inom. Dieťa tento rozdiel dokáže pochopiť.

Každé dieťa je iné

Znie to síce ako najväčšie klišé, ale je to stopercentná pravda. Niektoré deti z pištolí vyrastú. V iných sa fascinácia ešte prehĺbi, a preto nie je prekvapením, keď o niekoľko rokov dostanú nepriestrelné vesty, uniformy, zbrane a služobný preukaz. Stať sa policajtom či vojakom je snom veľa chlapcov. Niektorí sa rozhodli splniť si ho. Či je to túžba po moci alebo túžba pomáhať ľuďom, to záleží od ich vnútornej motivácie.

Tvrdý tréning

Mnoho ľudí si myslí, že policajtom alebo vojakom sa môže stať už každý blbec. To je možno pravda, no nie je pravda, že každý. Každodenný tvrdý dril, ťažké činky, behanie či otužovanie. Pretože či už policajti alebo vojaci, všetci musia byť fyzicky dobre pripravení. Uspieť na tomto poli nie je nič jednoduché.