Kedy je čas na výmenu okien?

0
1442

Možno sa už nejaký čas zamýšľate nad tým, že by ste vymenili okná a dvere na vašej nehnuteľnosti. Ak podľa vás nespĺňajú potrebné vlastnosti, prepúšťajú chlad alebo vlhko, mali by ste tak urobiť čo najskôr.

Životnosť je u každého materiálu úplne iná

To, že ste doteraz mali na byte alebo dome plastové vchodové dvere a okná neznamená, že sa do budúcnosti nemôžete rozhodnúť pre úplne iný materiál. Pozerať by ste mali nielen na cenu, ktorá vie byť síce lákavá, ale aj na budúcnosť, ktorá vás čaká. Krátkodobé plány môžu spôsobiť, že za pár rokov budete chcieť okná a dvere meniť znova alebo budú potrebovať opravu. Ani v jednom prípade nejde o lacnú záležitosť a preto je dobré sa zbytočným výdavkom úplne vyhnúť. Dôležitým faktorom pri rozhodovaní je životnosť jednotlivých materiálov, ktoré máme na trhu k dispozícii.

Nehnuteľnosti už dávno nie sú len o plaste tak, ako sme na to boli zvyknutí. Vchodové dvere plastové, ale aj okná nahrádzajú iné materiály a to z rôznych dôvodov. Ak sa pozrieme konkrétne na hliník zistíme, že zákazníci po nich siahajú práve pre životnosť, ktorá môže dosiahnuť až 100 rokov. Možno to znie neuveriteľne, no pri kvalite materiálu a dobrej výrobe to nie je ničím výnimočným. Hliník totiž dokáže veľmi dobre odolávať mechanickému poškodeniu človeka, ale aj rôznym poveternostným podmienkam, čo je pre neho veľkou výzvou. O tom, že ide o najodolnejší materiál na okná a dvere svedčí aj fakt, že ako jediný je vhodný pre veľké okná a presklenia, ktoré sú veľmi obľúbené v moderných a nadčasových stavbách.

Ľudia chcú čoraz viac prírodného svetla a nadrozmerné sklá už nie sú problémom. Môžeme ich mať ale len v prípade hliníkového rámu, ktorý dokáže dlhé roky udržať ťažké sklo tak, aby sa rám nezdeformoval. Ak vás tento materiál stále neoslovil, vôbec to nevadí. Výbornou voľbou je aj drevo, ktoré má stále svojich obľúbencov. Drevený rám okna dokáže z domácnosti vykúzliť čarovné miesto, kde budete mať atmosféru, ako nikde inde. Spríjemniť bývanie vie najmä počas zimy, kedy sa budete doma cítiť útulnejšie, ako kedykoľvek predtým. Aj drevené okná vedia vydržať dlhé roky, no treba sa o ne dobre starať. Bez pravidelnej starostlivosti by sme ich museli vymeniť skôr, ako by sme chceli a preto drevo nie je pre každého.

Aj plast je stále IN

Plast nie je len materiálom minulosti, ale aj súčasnosti.  Keďže prešiel veľkými premenami, nemusíme si ho predstavovať len ako biely rám, ktorý pôsobí fádne a staromódne. Vďaka množstvu farbených odtieňov môžeme mať plastové okná, ktoré budú vyzerať ako drevené alebo hliníkové. Okrem toho sú stále jednotkou na trhu a to najmä kvôli pomeru ceny a kvality. Ak sa pozrieme na kritérium plastové okná cena zistíme, že práve toto je benefit, pre ktorý sa ich zákazníci nechcú vzdať. Výber materiálu si treba premyslieť ešte pred samotnou realizáciou výmeny. Zohľadnite všetky môže funkcie, ktoré od okien a dverí očakávate a až potom pristúpte k samotnej kúpe.