Viete, prečo je najlepšie vážiť sa ráno?

0
4897

Vtedy totižto váha ukazuje najmenšie číslo. 🙂

Počas dňa naša hmotnosť viackrát kolíše. Závisí to od množstva a druhu prijatej stravy a tekutín. U žien kolíše váha najmä v závislosti od fázy ich menštruačného cyklu.

Ako často sa vážiť?

Často sa stáva, že keď chcete rýchlo schudnúť, postavíte sa na váhu častejšie. Výsledky sa však nedostavia hneď. To znamená žiadny posun na ručičke váhy, a teda znechutenie.

Váženie sa pri chudnutí je síce dôležité, no viac vám napovie, keď sa odmeriate.

Najlepšie je skĺbiť váženie sa a meranie dôležitých partií. Tak zistíte, či ste na dobrej ceste, alebo nie. Pretože ak vám ručička na váhe stúpne, nemusí to ešte znamenať zlyhanie, ale naopak. Môže to znamenať prírastok svalovej hmoty, čo je pozitívum.

Ako často sa teda vážiť a merať?

Stačí raz za týždeň. Tým, že sa budete častejšie vážiť, si progres neprinesiete.

Kedy by ste sa nemali vážiť?

Ak ste zmenili stravovacie návyky, nevážte sa. To, že zrazu začnete jesť zdravšie, neznamená, že ručička pôjde okamžite dole. Dokonca môže na istý čas stúpnuť, pretože telo si bude potrebovať zvyknúť na nový jedálniček.

Tesne po cvičení sa tiež nie je vhodné vážiť, keďže svaly sú ťažšie ako tuk. A tesne pred spaním tiež, nakoľko sa toho na nás po celom dni nabalí.

U žien treba brať do úvahy menštruačný cyklus. Telo si pred menštruáciou a na jej začiatku zadržiava vodu, čo vie pridať aj 2-3 kg.

Nie práve najlepšou správou je aj fakt, že v období stresu sa ľahšie ukladá cukor a povedzme si pravdu, v takom období aj častejšie zhrešíme. Toto tiež nie je najvhodnejšie obdobie na to stúpiť si na váhu.

Kedy je teda najlepší čas na váženie?

Najvhodnejšie je postaviť sa na váhu hneď ráno, ešte nalačno. Ak sa dá, vážte sa raz do týždňa. Popritom sa môžete rovno aj odmerať. Merať sa však nemusíte každý týždeň. Stačí, ak si vyhradíte jeden deň v mesiaci. Meria sa obvod hrudníka, pása a bokov. Prípadne, ak chcete ísť do detailu, tak si odmerajte aj obvod stehien, lýtok, bicepsov, či predlaktí.

Máte váhu s meraním telesného tuku? Ak vám totižto ručička ukazuje, že máte nejaké to kilo naviac, no vy sa cítite dobre, môže to byť nárast svalov. To by bolo pekne vidno na takej váhe, nakoľko by vám mohla ukazovať mierny pokles telesného tuku, a teda znamenie úspešného progresu.

Na internete nájdete veľký výber osobných váh. Niektoré vám zmerajú percento tuku, vody a svalovej hmoty či BMI index. Ak tieto údaje nepotrebujete vedieť a záleží vám hlavne na hmotnosti, tak vám postačí obyčajná osobná váha.

Na čo netreba zabúdať?

Nezabúdajte si robiť záznamy. Môžte si napríklad aj do kalendára zaznačiť, kedy sa zmerať. Môžete si napríklad spraviť každú sobotu ranné váženie a vždy 15. deň v mesiaci sa aj odmerať.

Taktiež by bolo dobré vážiť sa na rovnakom mieste. Dokonca je dôležité aj miesto, na ktorom sa vážite. Presnejšie ide o povrch. Váhu treba mať na rovnom a tvrdom podklade. Na rovnosť podlahy sú totižto dosť citlivé a nechcete predsa skreslené výsledky.

Ďalším faktorom ovplyvňujúcim váženie je to, ako na váhe stojíte. Postaviť sa treba presne do stredu váhy a treba stáť vzpriamene.

V neposlednom rade si treba priznať fakt, že aj oblečenie niečo váži. Vážte sa teda buď nahí, alebo v spodnom prádle.

Ako sa vyhnúť skresleným výsledkom?

Aby ste sa vyhli skresleným výsledkom ovplyvnených nesprávnym postojom či nerovnou podlahou, skúste si to zopakovať. Po prvom pokuse posuňte váhu o kúsok ďalej a znova sa odvážte. Môžete skúsiť aj to, či výsledok ovplyvňuje, keď ste troška zhrbení. Takto najlepšie zistíte, v akej polohe sa treba vážiť a ako treba mať položenú váhu.

Dobré by bolo, aby ste sa vážili na tej istej váhe. Ak je váš čas na váženie, no nemáte svoju váhu po ruke, je zbytočné sa vážiť na inej. Iná váha vám môže ukázať iný výsledok.

Aký typ váhy je najpresnejší?

Digitálna či analógová? Verte či nie, je to vcelku jedno. Digitálna váha je rovnaká ako tá stará, ktorú nájdete u babičky pod posteľou.

Samozrejme je ale lepšia v tom, že niektoré jej druhy vám vedia zmerať aj percento telesného tuku, či vody. Rôzne druhy váh nájdete napríklad na internetovom obchode najlacnejšiemeradlá.sk.

 

FOTO: Zdroj: pixabay.com