Viete, ako sa správne starať o psa behom krutej zimy?

0
1061

Máte doma psíka? A viete, že s príchodom zimy musíte miláčikovi venovať ešte intenzívnejšiu starostlivosť ako inokedy? Veď aj my ľudia reagujeme na prudkú zmenu počasia tým, že nosíme teplejšie oblečenie, zásobujeme organizmus vitamínmi a vôbec sa správame tak, aby sme chladnejšie obdobie prečkali bez ujmy na zdraví. Pes vníma zimu rovnako intenzívne ako človek, ale za jeho zdravotný stav zodpovedá pánko. Argument, že „má predsa kožuch“, rozhodne neobstojí – rovnaký kožuch totiž nosia tiež po zvyšok roku. V zime sa mení energetický výdaj psa, labky trpia kvôli posypovej soli a vôbec je všetko trochu inak. Podrobnosti sa dozviete v nasledujúcich riadkoch …

Kŕmte psa energeticky výdatnou stravou

Prvá výraznejšia zmena sa týka stravy. Kvalita psieho jedálnička sa odráža aj na zdravotnom stave zvieraťa. Počas zimy preto štvornohému zverencovi podávajte výživnejšiu stravu s väčším množstvom bielkovín, tukov a sacharidov. Energeticky výdatnejšiu stravu potrebujú predovšetkým menšie a krátkosrsté plemená, ktoré majú počas zimy veľký výdaj energie. Úlohu zohráva aj spôsob kŕmenia – preferujte viac menších porcií.

Či psíkovi granule skutočne prospievajú, spoznáte pomerne ľahko – pes nestráca na váhe, stolica má bežnú konzistenciu, srsť a koža je v dobrom stave (bez lupín a pod.), zviera má dostatok energie na vyvádzanie. Organizmus starších jedincov je vhodné podporiť výživovými doplnkami stravy pre psa.

Pravidlá pre prechádzku

Čo sa týka pobytu vonku, podstatné je, aby mal pes pri prechádzke dostatok pohybu a nemrzlo. Pre menšie a krátkosrsté plemená je počas mrazivého počasia ideálnym riešením zateplený (a pohodlný!) odev. Pred prechádzkou na presolenej ulici namažte psíkovi vankúšiky špeciálnou mastičkou a po prechádzke nezabudnite labky prepláchnuť. Predídete tak bolestivému praskaniu vankúšikov.

Doprajte zverencovi dostatok odpočinku

Dbajte na to, aby mal pes súkromie pre pokojnú relaxáciu. Nenechajte ho spať na studenej dlažbe a kúpte mu pohodlný pelech. Počítajte s tým, že po výdatnej prechádzke bude spať ako dudok a nebude mať náladu na bláznenie. V extrémnych mrazoch bude väčšinu času tráviť doma- v takom prípade zaženie nudu vhodne zvolená hračka pre psa.

 

FOTO: cotozere.sk