V čom sú ženy iné?

0
1642

Ženy sú jedny z najviac nepochopiteľných (a občas sa zdá, že i nepochopených) tvorov všetkých čias. Majú veľké množstvo úžasných schopností, ktoré však mužské osadenstvo často neberie vážne. 

Neverníci majte sa na pozore

Ženy majú zvláštnu schopnosť zistiť, či človek je alebo nie je podvodníkom (a to už pri obyčajnom pohľade do jeho tváre). Keď vedci z austrálskej univerzity požiadali 34 žien, aby sa pozreli na fotografie desiatok rôznych mužov a určili, ktorí z nich boli neverní svojim partnerkám, ženám sa to podarilo určiť až na 62 %. Ženy založili svoje rozhodnutie na tom, ako mužne a nie atraktívne páni na fotke vyzerali. Vybraní jedinci skutočne podvádzali svoje partnerky. Naopak, mužom sa pri tomto pokuse vôbec nedarilo. Vedci sa domnievajú, že ženy si vyvinuli túto schopnosť, pretože by pri nevere svojho partnera stratili muža, ktorý im zabezpečí vlastné potomstvo.

Vnímanie farieb

Podľa vedca Israela Abramov  môžu ženy vidieť rozdiely vo farbách oveľa lepšie ako muži. Abramov zistil, že muži lepšie vnímajú objekty, ktoré sa pohybujú a ženy zas lepšie identifikujú jemné rozdiely medzi odtieňmi farieb. Vedec uviedol, že ženy si túto schopnosť vyvinuli pred nástupom poľnohospodárskej éry, kedy museli starostlivo vyberať jedlé rastliny, kým muži lovili. Okrem toho existuje malá skupina žien známych ako „tetrachromats“, ktoré majú schopnosť vnímať 100 miliónov rôznych farieb, pretože majú 4 typy kužeľov v sietnici namiesto tradičných troch.

Ranná nevoľnosť zachraňuje životy

Vedci Paul Sherman a Samuel Flaxman tvrdia, že ranná nevoľnosť je obranných mechanizmom k ochrane dieťaťa, ktoré nosí matka vo svojom lone. Nenarodené dieťa sa touto nevoľnosťou chráni pred parazitmi a škodlivými toxínmi, ktoré sa nachádzajú v mäse, rybách a hydinových produktoch. Zistili, že ranná nevoľnosť sa vyskytuje najmä v prvotných fázach vývoja plochu, kedy je dieťa najviac zraniteľné. Tiež je dokázané, že ženy, ktoré mali intenzívnejšie ranné nevoľnosti, utrpeli menej potratov ako tie, ktoré nemali tak silné ranné nevoľnosti.

Ženy majú odolnejší imunitný systém

Podľa vedcov z univerzity v Gente majú ženy omnoho silnejší imunitný systém ako muži. Je to vďaka ďalšiemu chromozómu X, čo znamená, že ženy majú viac microRNA, ktorá posilňuje imunitný systém a obmedzuje rast rakoviny. Japonský profesor Katsuiku Hirokawa tiež zistil, že imunitný systém žien starne pomalšie, čo by mohlo byť dôvodom, prečo ženy žijú dlhšie.

Žena lepšie vycíti nebezpečenstvo

Všeobecne možno povedať, že ženy si úzkostlivo chránia svoje potomstvo. V štúdii publikovanej v roku 2012 testovali výskumníci z Kyoto University Nobuo Masataka a Masahiro Nabasaki schopnosť 60 žien v plodnom veku  odhaliť hady ukryté na fotografiách. Zistili, že ženy identifikovali hady rýchlejšie počas ich plodných dní ako počas menštruačného cyklu. Vedci sa domnievajú, že zvýšená hladina progesterónu, spolu s hormónmi ako kortizol a estradiol počas ovulácie spôsobuje, že ženy vtedy majú väčšiu schopnosť cítiť nebezpečenstvo. To dáva zmysel, pretože telo ženy sa počas tejto doby chráni, aby mohla otehotnieť.

Zdroj: listverse.com

Foto: huffingtonpost.com, rmmagazine.com