Uskladnite víno štýlovo. Stojany a regály na víno sú na to ideálne.

0
1371
Uskladnite víno štýlovo. Stojany a regály na víno sú na to ideálne.

Či už patríte medzi milovníkov vína alebo len neviete, ako vhodne uskladniť fľaše s vínom, tento článok je určený práve vám. Radi vám v ňom poradíme, ako si vybrať správny stojan, prípadne regál na víno. Dokonca si vysvetlíme aj to, prečo je práve takýto spôsob uchovávania vína najvhodnejší. Spoznajte výhody, aké prinášajú drevené vínne stojany a regály a ukážte, že sa vínu naozaj rozumiete.

Prečo si zaobstarať regál na víno

Hoci sa regály a stojany na víno môžu na prvý pohľad zdať ako zbytočný kus nábytku, nie je to vôbec pravda. Nápaditý a efektný drevený stojan na vínové fľaše môže predstavovať elegantný doplnok k celkovému zariadeniu. Znalci vín však vedia, že okrem toho prináša aj ďalšie nezanedbateľné výhody:

  • reprezentuje záľubu v kvalitných vínach
  • ponúka prehľadné a praktické skladovanie vín
  • skladovanie vína vo vertikálnej polohe zabraňuje vysychaniu korkovej zátky
  • originálny dizajn pôsobí vizuálne veľmi dekoratívne

Moderný alebo klasický drevený stojan na víno

Stojan či regál na víno z dreva môže mať veľa rozličných podôb. Mnohé drevené stojany bývajú spracované jednoducho, ale zároveň elegantne. Pritom ich kapacita môže byť veľmi vysoká. Samozrejme, často sa nájdu aj zaujímavé dizajnové modely (napr. vínny regál v tvare súdka, drevený stojan na víno v podobe glóbusu a pod.).

Regály a stojany na víno z dreva sa najčastejšie vyrábajú z masívu (zvyčajne ide o smrekové alebo borovicové drevo). Niekedy sa dokonca kombinujú i s kovovými prvkami. Klasické regály na víno z masívu sa svojím vzhľadom ideálne hodia do klasických pivníc a rustikálnejšie ladených interiérov.

Aký typ stojana alebo regálu na víno si vybrať

Drevené stojany na víno majú naozaj široký záber. Ako si z nich teda vybrať ten najvhodnejší pre vás? V podstate pri výbere ide najmä o to, aké množstvo vína plánujete takýmto spôsobom uskladňovať. Stretnúť sa totiž môžete s modelmi určenými pre jednu jedinú fľašu – a rovnako tak môžete nájsť i drevený stojan na fľaše, kde sa zmestí 50 i viac vín.

Ak hľadáte stojan na víno na domáce použitie a do priestorov, kde nedokážete zabezpečiť primerané podmienky pre dlhšiu archiváciu, oplatí sa prezrieť si skôr regály a stojany s nižšou kapacitou. Tu sa totiž predpokladá, že sa ich obsah bude postupne obmieňať v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov. Takéto stojany na víno sú, pochopiteľne, vhodnejšie aj do menších bytov. Vysokokapacitné stojany a drevené regály na víno sú zase určené skôr do pivníc.