Učíme sa cudzí jazyk čítaním

0
1036

Poznáte to, v práci už každá druhá kolegyňa ovláda cudzí jazyk, a Vy sa stále spoliehate na to, že ho potrebovať nikdy nebudete. No nezabúdajte, že tí, čo sú jazykovo zdatní, majú oveľa väčšiu cenu na trhu práce ako aj istotu, že o ňu tak ľahko neprídu. Je pravda, že niektoré povolania nevyžadujú, aby ste ovládali cudzí jazyk. No je mnoho takých, kde je znalosť cudzieho jazyka už nevyhnutnosťou. Hlavne medzinárodné spoločnosti Vás už na výberovom konaní upozornia, že aj napriek niekoľkoročným skúsenostiam v danej oblasti je rozhodujúca Vaša jazyková úroveň. Darmo budete sľubovať, že sa jazyk doučíte. Firma potrebuje, aby ste sa vedeli dorozumieť s klientmi slovom aj písmom hneď. Pri väčších firmách síce máte možnosť zúčastniť sa firemnej výuky cudzieho jazyka,  no tieto školenia majú význam iba pre tých, ktorí už majú aké také základy a ovládajú minimálne písomnú formu komunikácie v cudzom jazyku. Napríklad jazyková škola v Košiciach má v ponuke aj „fullservice“ firemné vzdelávanie, ktoré vedie tím vysoko profesionálnych lektorov.

Najhoršie je sa k učeniu cudzieho jazyka donútiť a s výukou vôbec začať. Skúste si ako formu samoštúdia zvoliť učenie prostredníctvom čítania cudzojazyčnej literatúry. Najskôr siahnite po  detských kníhách a až neskôr pridajte čítanie knižiek pre dospelých. Zo začiatku si samozrejme vyberajte len tie, ktoré sú určené pre začiatočníkov. V dnešnej dobe si môžete v kníhkupectvách vybrať z veľkého počtu kníh v cudzom jazyku s rôznym zameraním. Spríjemniť si učenie môžete aj tak, že si knižku zoberiete so sebou na záhradku, alebo do parku a budete pri učení naviac relaxovať. Veľmi príjemné miesto pre učenie sa formou čítania cudzojazyčnej literatúry je kaviareň. Je tam kľud a čítanie si môžete spríjemniť aj šálkou dobrej kávy. Naviac Vám dodá energiu vo forme kofeínu. Ideálna je káva Robusta. Plody kávovníka robusta totižto obsahujú semená s vysokým obsahom kofeínu. Pri jej pití tak nad knižkou určite nezaspíte.

Dôležité je začať s výukou cudzieho jazyka ešte skôr ako ho budete naozaj potrebovať. Niekoľkomesačným samoštúdiom, najlepšie spojeným s konverzáciami s lektorom, ktorý má tento cudzí jazyk ako svoj rodný, si ľahšie osvojíte aj správnu výslovnosť.

Foto imagerymajestic / freedigitalphotos.net