Trekové topánky – aby turistika nebolela

0
630
Trekové topánky - aby turistika nebolela
Trekové topánky - aby turistika nebolela

Vybrať sa do hôr na celodenný výlet je skvelý nápad, ktorý však nemusí skončiť len pri príjemných zážitkoch. Šťastie praje pripraveným, a to platí aj pri turistike. Hory vám dajú zo seba to najlepšie len vtedy, keď sa na chôdzu poriadne pripravíte. Čo budete počas túry používať celý deň? No predsa svoje nohy. Aby vás turistika na sklonku dňa poriadne nebolela, vyberte si trekové topánky, vďaka ktorým budú vaše chodidlá ako v raji.

Vychádzková obuv je určená na vychádzky a nie na turistiku

Pred kúpou trekovej obuvi sa zamyslite nad tým, akou formou sa budete turistike venovať. Beriete tento šport vážne alebo ide o jednorazovú záležitosť? Budete chodiť len do blízkeho lesa alebo chcete spoznávať divokú prírodu? Toto všetko zvážte pred výberom a následne sa vyberte do obchodu pre vhodné turistické topánky. Ak natrafíte na vychádzkové topánky, pri ktorých predajca uvedie, že sú vhodné aj na turistiku, tak buďte obozretní. Už názov napovedá, že ide o obuv určenú na vychádzky po meste alebo maximálne za mesto. Nie sú dostatočne odpružené a ani odolné voči poveternostným podmienkam. Zlou voľbou sú tiež napríklad tenisky, ktoré nosíte na behanie. Možno si myslíte, že zvládnu aj turistiku, keď v nich dokážete ubehnúť kilometre. Opäť omyl. V náročnom teréne by ste s nimi veľa parády nenarobili a navyše by ste sa mohli pošmyknúť. Jedine turistická obuv je tá pravá do hôr. Je navrhnutá tak, aby chránila chodidlo a členky, nešmýkala sa a bola odolná.

Vybrať turistickú obuv nie je žiadna veda

Možno si poviete, že čo teraz, ako si vyberiem obuv na turistiku? Nie je to žiadna veda. Rozhodnite sa naozaj podľa toho, do akého terénu si trúfnete chodiť. Pánska a dámska turistická obuv sa delí do kategórií. Topánky z kategórie A sa podobajú na vychádzkovú obuv. Turistická obuv z kategórie B sa dá využiť na túry mimo spevnených ciest a dokonca znesie aj vyššiu záťaž, ktorú budete niesť na chrbte. Táto obuv poskytuje vďaka vyššiemu strihu oporu členkom. Po topánkach z kategórie C by mali siahnuť ľudia, ktorí sa chcú vybrať na vysokohorskú turistiku. Sú to topánky robustné, pevné a priľnavé na všetky povrchy. Obuv označená ako D je špeciálna obuv, ktorú využívajú členovia horských expedícií a horolezci.

Kožené alebo textilné turistické topánky?

Ak sa budete riadiť kategóriami turistickej obuvi, tak sa ani nemusíte rozhodovať medzi materiálmi, pretože spracovaná useň je základom všetkých trekových topánok. Koža vždy bola a bude materiálom, ktorý je vhodný do náročného terénu. Len tak sa neoderie a poskytuje teplotný komfort. Môžete sa však stretnúť aj s trekovými topánkami z textilu alebo kombinované koženo – textilné varianty. Rátajte pri nich s nižšou životnosťou. Pozor na posledný parameter, ktorým je membrána. Všetky topánky určené na turistiku by mali disponovať vnútornou membránou zabezpečujúcou obuvi vodovzdornosť a priedušnosť.