Silvester sa blíži

0
2282

Opäť sa blíži zima. S ňou sú spojené Vianoce a Silvester. A čo patrí k Silvestrovskej zábave o pol noci? Presne tak! Sú to ohňostroje. Rôzna pyrotechnika vyskloňovaná do krásnych obrazov plných farieb. Vieš si to vôbec predstaviť? Určite vieš.

Pyrotechnika má rôzne stránky. Jedni ľudia ju odsudzujú ako nebezpečnú, druhí ju milujú práve pre jej skrášlenie pri rôznych oslavách. Silvester si bez miestneho ohňostroja, ktorý na oblohe doslova maľuje všetky tie fontánky, prskavky, … Pamätám si jeden ohňostroj, ktorý som zažila, keď som bola v Rakúsku. Sledovali sme ho z terasy hotela, ktorá sa nachádza na piatom poschodí. Pozerali sme do najbližšej dediny. Bolo to niečo jednoducho úžasné. Deťom vtedy doslova svietia očká radosťou. Aj ja som vtedy pozerala ako malé dieťa.

Na námestiach sa občas zhromaždia ľudia. Napíšu svoje odkazy či už pre svojich zosnulých blízkych alebo sú to posolstva lásky na lampióny šťastia. Pozerajú smerom do oblohy a veria, že práve ich želenie sa splní, alebo práve ten ich odkaz sa dostane vysoko hore.

Deti milujú lampióny a iné zázraky

Určite si ešte pamätáš na posledný koniec roka, keď si si možno opäť s ťažkým povzdychom povedal: „Ach zase tie deti. Nemajú čo robiť. Prečo tu musia robiť taký neporiadok.“ Deti milujú petardy a rôzne rakety, ktoré môžu hádzať po ihrisku a robia taký miestami až šialený rachot. Samozrejme tieto veci nie sú pre deti a tak vždy je potrebný minimálne dohľad dospelého zodpovedného jedinca. Aby ostala zábava zábavou.

Aj ja mám rada pyrotechniku. Takú tú jednoduchšiu, ktorú dokážem ovládať a viem, že je bezpečná. A preto viem, že deti to milujú. Lebo aj deti v mojom okolí sa vždy s radosťou a tajomnou iskrou v oku prizerajú na rakety vypustené do neba. Tam môžu kresliť všetky tie farebné tvary a možno aj ucelené obrázky.

Prebuď v sebe dieťa

Nebuďme my dospelí takí sebeckí, že pre svoj vlastný strach budeme oberať deti o takúto radosť. Veď deti to sú tie malé bytosti, ktoré nám robia radosť. Od nich sa máme učiť všetko to šialenstvo. Už dávno sme zabudli aké úžasné je byť malým dieťaťom. Radovať a smiať sa aj bez dôvodu. Príde ti to šialené? Možno. Spomeň si na to, keď najbližšie vypustíš lampión do neba. Pozri sa na dieťa vedľa seba s akou iskrou a úžasom to bude pozorovať.

Nielen prskavky vedia robiť radosť. Otestuj tento rok niečo nové.