7 pravidiel ako zaobchádzať s pyrotechnikou

0
1374

Už čoskoro sa blíži obdobie, ktoré je spojené so zábavnou pyrotechnikou. A to koniec roka a silvestrovské oslavy, kde tvorí ich neodmysliteľnú súčasť. Pyrotechnika je však veľmi nebezpečná, a preto s ňou musíme vhodne zaobchádzať. Tu je 7 základných pravidiel.

Len pyrotechnika od prevereného predajcu

Petardy, rakety a ohňostroje nikdy nekupujte na tržniciach, kde sa často zákazníkom ponúka nekvalitný tovar bez certifikátov. Spoľahnite sa výlučne na seriózneho predajcu, ktorý vám dokáže garantovať maximálnu spoľahlivosť pyrotechniky. Takí sa nachádzajú nielen v špecializovaných kamenných obchodov, ale aj na internete vo vlastných online predajniach.

Bezpečné skladovanie

Ak ste už pyrotechniku nakúpili, pred jej použitím ju musíte správne skladovať. Ideálne na chladnejšom mieste, bez zbytočnej vlhkosti a prístupu detí, do ktorých rúk dymovnice a iná zábavná pyrotechnika nie sú určené. Takisto si dávajte pozor, aby sa pyrotechnika nenachádzala v blízkosti otvoreného zdroja ohňa alebo zdroja tepla.

S pyrotechnikou len bez alkoholu

Nikdy neodpaľujte ohňostroje, ale ani inú menšiu pyrotechniku, ak ste si pred tým dali panáka. Manipulácia je výlučne určená do rúk absolútne triezvych ľudí.

Nie v interiéri a v priestoroch s veľkým počtom ľudí

Ak máte dočinenie s pyrotechnikou patriacou do 2. a 3.triedy, nikdy ju neodpaľujte v uzatvorených priestoroch. Rovnako tiež nie v priestoroch, kde sa sústredí väčšie množstvo ľudí – teda pred obchodmi, kostolom, prípadne na námestiach.

Chráňte si svoj sluch

Zábavná pyrotechnika pri odpaľovaní produkuje nepríjemný zvuk. Preto si chráňte svoj sluch tak, aby nebol práve odpalom poškodený.

Odpaľujte podľa odporúčaní výrobcu

Taktiež s odpaľovaním neexperimentujte. Sledujte odporúčania výrobcu a striktne sa ich držte. Nikdy petardy nevkladajte so sklených alebo iných nádob, pretože pri explózií môže dôjsť k ich rozbitiu a zraneniu osôb úlomkami materiálu.

Nevybuchnutú pyrotechniku už druhýkrát neodpaľujte

Ak sa zábavná pyrotechnika neodpáli na prvý pokus, ďalší krát to už nikdy neskúšajte. Naopak, snažte sa ju bezpečne zlikvidovať – napríklad ju navlhčite a potom zakopte do zeme.