Prečo ženy zbožňujú Swarovského?

0
1085

Šperky sú hlavne o vašom vkuse a zdraví. Niektoré ženy kvôli zdravotným problémom nosia iba hypoalergénne retiazky z chirurgickej ocele, iné milujú žlté zlato a ďalšie by na seba nedali nič iné ako striebro. No všetky majú niečo spoločné. Zbožňujú jedného muža. Ako je to možné, že milióny žien milujú toho istého muža a ešte sa kvôli nemu nepohádali či nepobili? Je to jednoduché. Tento muž sa volá Daniel Swarovski a robí jedny z najkrajších šperkov na svete. Čo by ste o ňom mali vedieť?

Išiel si za svojim snom

Daniel Swarovski sa narodil ako Daniel Swartz v českej obci Jiřetín pod Bukovou v roku 1862, vtedy ešte v Rakúskom cisárstve. Vyučil sa ako umelecký sklár a hneď po štúdiu išiel pracovať do továrne svojich rodičov ako brúsič skla. Láska k brúseniu mu ostala navždy. Začal cestovať po Európe – Viedeň a Paríž, kde prenikal hlbšie do tajov brúsenia skla. Veľmi ho fascinovali obrovské a výkonné stroje na brúsenie. Ako tridsaťročný sa rozhodol pre krok vpred. Čo krok, bol to obrovský skok.

Založenie vlastnej spoločnosti

V roku 1892 sa narodili svetoznáme šperky Swarovski. Daniel Swarovski sa rozhodol založiť si svoju vlastnú fabriku na brúsenie krištáľu. Urobil tak v rakúskom Wattens, v blízkosti Innsbrucku. Prečo práve Wattens? Pretože tu objavil nevyužívanú fabriku, ktorá mala svoju vlastnú vodnú elektráreň. A to bolo pre Daniela ideálne, nakoľko jeho stroje na obrábanie krištáľu boli veľmi náročné na elektrickú energiu.

Swarovski dnes

Značka Swarovski patrí dnes medzi najväčšie klenotnícke firmy na svete. Celá spoločnosť Swarovski má tržnú hodnotu 3 miliardy €, zamestnáva okolo 25-tisíc zamestnancov a majú viac ako 2 500 svojich vlastných predajní. Niet sa čomu čudovať, že sa im takto darí. Nepredávajú už iba samostatné šperky, ale aj elegantné dámske svetre, mobilné telefóny či tenisky so Swarovski krištáľmi. Swarovski vystúpil na šperkársky Olymp.