Povolenie ESTA a vysnívaná americká cesta

0
1350
The Statue of Liberty and New York City skyline at dark

Kalifornia, Veľký kaňon, Las Vegas, New York, Niagarské vodopády, Brazília, Mexiko… Takto by sme mohli pokračovať ešte veľmi dlho, pretože Amerika nám má určite čo ponúknuť a našincovi sa môžu zdať miesta, ktoré pozná iba z televíznych seriálov, tak strašne vzdialené. Snívate, že raz sa vypravíte do vysnívaných destinácií a kultové americké pamiatky uvidíte na vlastné oči? Alebo máte v tejto krajine rodinu, priateľov, prípade tu plánujete pracovnú cestu? V tom prípade by ste mali vedieť, že budete potrebovať cestovné povolenie ESTA. Ak sa tu chcete zdržať menej ako tri mesiace a viete to dokázať spiatočnou letenkou (prestupným lístkom), pokladáte sa za občana alebo štátneho príslušníka krajiny oprávnenej na ESTA bezvízový program (VWP), môžete si vydýchnuť, pretože formálne víza do USA nebudete potrebovať. Ešte pred turistickou či pracovnou cestou si vybavte potvrdenie, ktoré vypovedá o Vašej dôveryhodnosti či schopnosti vycestovať do Ameriky, a žiadne vízum USA Vás nemusí viac trápiť.

Posilnenie bezpečnosti

Electronic System for Travel Authorization (ESTA) je autorizovaný systém, ktorý schvaľuje spôsobilosť občana vstúpiť do USA. Tento systém smú využívať iba žiadatelia z krajín, ktoré tvoria súčasť bezvízového programu. Povolenie si nezabudnite pribaliť do príručnej batožiny, aby ste sa s ním vedeli preukázať, keď budete vyzvaný. ESTA je v podstate americký vládny programe, ktorý riadi Ministerstvo vnútra USA. Jeho cieľom je detekcia pasažierom skôr, ako vkročia do Spojených štátov. ESTA USA je povinná od 12. januára 2009 a vznikla za účelom zvýšenia bezpečnosti v krajine. Aby ste vybavili povolenie bez problémov, je potrebné, aby ste vlastnili platný biometrický cestovný pas. Žiadosti sa vybavujú iba online a schválenie je platné dva roky. Ukončiť ho môže aj prepadnutie pasu alebo podozrenie na podvod.

Aby všetko prebehlo bez problémov

Do Ameriky sa vždy prepravujte iba overenými spoločnosťami (leteckými, lodnými), ktoré sú vláde USA dobré známe. Nikdy neignorujte ESTA formulár, vyplňte ho a počkajte si na odsúhlasenie. V prípade, že sa schválenia nedočkáte, a teda Vaša žiadosť bude zamietnutá, môžete o víza požiadať aj na konzulárnom úrade. Ani kladná odpoveď však vstup do krajiny negarantuje. O ňom rozhodne až momentálna colná kontrola. Ak ale vyplníte správne všetky údaje a vyvarujete sa podvodu, sú akékoľvek ťažkosti málo pravdepodobné. Pokiaľ chcete, aby bola Vaša cesta do USA skutočne bezproblémová, jednajte seriózne a buďte úprimný.

ESTA bonusy

Vízová agentúra ESTA Visa za nezaoberá iba schvaľovaním žiadosti, medzi jej prednosti patrí aj 100%-tná garancia vrátenia peňazí (ak bude Vaša žiadosť zamietnutá), nonstop asistenčná služba, rozsiahla dokumentácia v PDF a aktuálna validácia. Pre nedočkavcov je k dispozícií rýchla služba, kedy vybavíte povolenie do 5 minút. To ocenia najmä biznismeni, ktorí nepotrebujú pracovné vízum USA, pretože im stačí bleskovo vybavené povolenie. Ako pozornosť dostanete aj Sprievodcu veľvyslanectvom a konzulátom, no i dobre mienené rady na cestovanie od amerických aeroliniek. Navštívte stránky ESTA Visa a konečne si splňte svoj americký sen.

Zdroj: estavisa.cz

Foto: © [Cla78] / Dollar Photo Club