Nenechajte hliníkové kolesá v zime zaháľať

0
1547

Veľa vodičov rozmýšľa nad tým, ako vylepšiť svojho štvorkolesového miláčika. Najjednoduchšia cesta ako to dosiahnuť, je obstaranie hliníkových kolies. Väčšina motoristov ich ale používa iba v lete a na zimu radšej obujú plechové disky. Existujú však hliníkové kolesá so zimnou úpravou, o ktoré sa nemusíte báť ani v najväčších čľapkaniciach.

Aké disky si vybrať?

Výrobcovia hliníkových kolies používajú špeciálne viacvrstvové lakovanie, ktoré je odolné proti pôsobeniu soli a rôznych posypových materiálov, teda predovšetkým piesku a drobného štrku. Tieto materiály môžu narušiť povrchovú vrstvu disku a tým spôsobiť degradáciu materiálu, z ktorého je vyrobený. Výrobcovia neodporúčajú v zime používať iné disky bez tejto úpravy.

Úplne nevhodné sú leštené a chrómované disky. Žiadny výrobca vám neposkytne záruku na poškodené lakovanie diskov, ak ich použijete v iných klimatických podmienkach, než na ktoré boli určené.

Nepodceňte prípravu

Jazda v zime je pre vodičov plná nástrah. Základom je mať na svojom vozidle obuté kvalitné zimné pneumatiky a v kufri okrem povinnej výbavy pripravenú aj tú nepovinnú, ako napríklad metličku na sneh, lopatku, vrecúško s pieskom, rozmrazovací sprej, škrabku na okná apod. Ako sa uvádza v známom porekadle, kto je pripravený, nie je prekvapený.

V našich podmienkach sú zimy skôr daždivé a blatisté, skrátka žiadna zimná idylka ako v Alpách. Pekne zabrať dostávajú najmä podvozok a kolesá, pretože na ceste je predovšetkým soľná kaša, prípadne ujazdený sneh zakrytý posypom. Posypový materiál má abrazívne účinky, takže liate kolesá, ktoré nemajú vrstvu špeciálneho laku, môžete po jednej zimnej sezóne odpísať.

Vhodné hliníkové kolesá môžete bez obáv použiť aj v zime.
Vhodné hliníkové kolesá môžete bez obáv použiť aj v zime. Vhodné hliníkové kolesá môžete bez obáv použiť aj v zime.

Údržba a zimná prevádzka

Vyberajte si hliníkové kolesá s jednoduchým dizajnom, predídete tak usadzovaniu nečistôt. Ak parkujete vonku, snažte sa po jazde odstrániť aspoň tie najväčšie kusy snehu a ľadu. Ich primrznutie na disk môže zapríčiniť zlé vyváženie kolesa a tým predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pri ďalšej jazde.

Predovšetkým kvôli agresívnym posypovým materiálom a soli je dobré venovať v zime údržbe liatých kolies viac pozornosti a umývať ich častejšie. Nepoužívajte čističe na bázi kyselín, ktoré môžu narušiť povrch disku. Na trhu existujú špeciálne prostriedky určené na umývanie hliníkových kolies. Veľmi dôležité je aj dôkladné vyčistenie diskov pred uskladnením. Nečistoty by celý čas narušovali povrch disku a mohli by spôsobiť aj zožltnutie kolies.

Hliníkové disky je teda možné mať na svojom vozidle celoročne, len je treba vyberať z takých, ktoré sú priamo určené na zimnú prevádzku. Kúpte si kvalitné hliníkové kolesá od renomovaných výrobcov s mnohoročnými skúsenosťami. Medzi také patria napríklad hliníkové disky Dezent alebo AEZ. Ak venujete dostatok času údržbe, môžu vám kolesá slúžiť aj niekoľko sezón, a to nielen tých letných, ale aj zimných.

Zdroje foto: Wikimedia.org, Pixabay.com