Diskriminácia v práci. Dá sa proti nej bojovať?

0
1691

Pravdepodobne ste sa už počas života stretli s diskrimináciou na pracovisku, s ktorou ste sa snažili nejakým spôsobom bojovať, aj keď možno neúspešne. Či chceme alebo nechceme, v dnešnej dobe je to úplne normálna a prirodzená vec, ktorú asi úplne „nezrušíme“, no môžeme proti nej zaviesť určité opatrenia, ktoré by viedli k eliminácií nežiaducich následkov. Ak sa neviete s kolegami dohodnúť, akú teplotu nastavíte na termostate, zvoľte optimálne riešenie, na ktorom sa zhodne väčšina z vás. Koniec koncov, vždy sa dá nájsť riešenie, no je len na vás, či ho prijmete alebo nie.

Zásadný rozdiel medzi mužom a ženou

Kancelárie v Poprade, ale aj kdekoľvek inde na svete, môžeme vnímať ako fyzickú sociálnu sieť, v rámci ktorej pôsobí niekoľko zamestnancov. Tí sa snažia medzi sebou komunikovať, budovať vzťahy či riešiť vzniknuté problémy na pracovisku. Vedeli ste, že muži majú vyššiu tendenciu naviazať neformálnu komunikáciu ako ženy? Pravdepodobne sa neberú príliš vážne, čoho dôsledkom sú aj neformálne vzťahy, ktorých iniciátormi sú zväčša práve oni. Ženy sú citlivejšie, a práve preto viac uprednostňujú pestrejší slovník než klasické „ok“, no nepohrdnú ani pochvalou, ktorú si však zaslúži vypočuť z času na čas každý z nás, no nie?

Potreby tímu nad potreby jednotlivca

Agilný model stavia do popredia potreby tímu nad potreby jednotlivca, pričom berie ohľad na dôležitosť fyzickej spolupráce medzi členmi tímu. Ak ste sa rozhodli pre prenájom priestorov Košice, dbajte na to, aby ste zamestnancom spríjemnili čas na pracovisku, ba dokonca, odborníci radia, aby ste vytvorili tzv. oddychové zóny, kde môžu počas dňa „vypnúť“ a zregenerovať sa. Znie to skvelo, však?

Pohodlie vs. Pohodlnosť

Preferujete zariadenia akými sú tlačiareň, skener či skartovačka na jednom mieste, kde máte ľahký prístup? Alebo vám nerobí problém prejsť aspoň pár metrov, ponaťahovať sa a dať si aspoň na pár sekúnd „do tela“ cestou do vedľajšej miestnosti? Ak sa skladový priestor nachádza mimo budovy, berte to ako skvelú príležitosť spraviť niečo pre seba a svoje zdravie. Ľudia pracujúci v prírodnom prostredí, kde nemusia stále sedieť za počítačom, sú omnoho šťastnejší a oddýchnutejší ako tí, ktorí odmietajú prejsť pár metrov v rámci budovy. Ak nemáte na výber, skúste si aspoň na pracovný stôl umiestniť kvet, ktorý vo vás bude evokovať kúsok prírody. A ak by to predsa len niekomu vadilo, stanovte si podmienky – každý zamestnanec môže pestovať určitý počet kvetov vložených do rovnakých črepníkov a vedzte, že už sa nikto nebude cítiť diskriminovaný.