Čo musíte vedieť o Jack Daniels whiskey

0
2377

Každý pozná značku Jack Daniel´s. Ide o najpredávanejšiu whiskey na svete. Fľaša aj samotná etiketa je veľmi ľahko rozoznateľná. Na trhu je táto americká whiskey už takmer 150 rokov.

Čím sa líši od iných whiskey? Čím je taká zaujímavá?

Unikátne procedúry Jacka Danielsa

Master Distiller, inak povedané hlavný sládok, je v pálenici tým najdôležitejším povolaním. Tento človek je zodpovedný za reputáciu spoločnosti. Časy a technológie spracovania sa stále menia, no chuť by mala ostať rovnaká.

Hlavným sládkom pre Jack Daniel´s je od roku 2008 Jeff Arnett. Za viac ako storočie a pol je iba siedmym sládkom v poradí. Samozrejme, pôvodným hlavným sládkom bol Jack Daniel. Zaviedol mnoho procedúr, z ktorých sa veľká časť využíva dodnes.

Keď je alkohol zakázaný

Možno vám to príde zvláštne, ale mnohé lokality v USA majú zakázané predávať alkohol. Takéto miesta nazývajú aj “dry counties”. Fabrika Jack Daniel´s sa nachádza v Lynchburgu v Tennessee, ktorý patrí práve k “dry counties”. Majú síce povolené vyrábať alkohol, ale nesmú ho tam predávať. V tejto lokalite by ste teda márne hľadali whiskey, či akýkoľvek iný alkohol.

Jack Daniel´s nie je len jeden

Táto whiskey je filtrovaná cez drevené uhlie z javorového cukru a zreje v dubových sudoch. Vyrábaná je z mixu kukurice, raže a jačmeňa.

Jej špecifické balenie vo štvorcových fľašiach určite poznáte.

Old no.7, inak nazývaný “Black Label”, je vlajkovou loďou, z ktorej sa predalo už niekoľko miliónov kusov. V rebríčku svetových tried značiek vína a liehovín sa v roku 2013 značka Jack Daniel´s uchytila na treťom mieste.

Koľko má vlastne Jack Daniel´s druhov?

Ak ste si doteraz mysleli, že Jack Daniel´s je len jeden, vyvedieme vás z omylu.

V súčasnosti existuje niekoľko druhov tejto whiskey. Líšia sa procesom destilácie, ingredienciami, zretím a unikátnou chuťou a farbou.

Originál je Old. No.7. Práve táto whiskey sa stala najpredávanejšou americkou whiskey na svete. Vonia po vanilke a karamele a chuťovo sa pohybuje niekde medzi sladkou a jemne korenistou príchuťou.

Single Barrel je špecifický tým, že sa stáča len z jedného sudu. Osloví vás vyšším percentom alkoholu a karamelovou príchuťou so stopami korenia.

 

Ďalšou známou tvárou značky je Jack Daniel´s Honey. Kombinuje čierneho Jacka Black Label s ozajstným medom. Chuť tejto whiskey je krásne sladká a korenistá. Ak ju na chvíľu zamrazíte, zjemníte jej dochuť.

Limitované edície

Jack ponúka oveľa viac ako len pár druhov whiskey. Pod touto značkou sa vyrábajú rôzne limitované či špeciálne edície, dostupné vždy len určitú dobu. Tieto whiskey vychádzajú z originálov, ale bývajú vylepšené.

 

Aktuálne je k dispozícii napríklad Jack Daniel´s Fire. Ako základ má Black Label. Avšak jej originálnou prísadou je v tomto prípade škorica. Tá dodáva tejto whiskey zaujímavú pálivú chuť, ktorá sa hodí na dlhé zimné večery.

Gentleman Jack je prémiovejšia verzia klasického čierneho Jacka. Výnimočný je však procesom filtrácie. Bežný Jack prechádza filtrom z javorového dreva iba raz. Gentleman Jack filtráciu opakuje dvakrát.

Medzi sezónne edície patrí napríklad Winter Jack. Tvorí ho zmes jablčného muštu, škorice a klinčekov. Ideálne je ho servírovať horúci. Pôvodne bol vyrobený pre nemecký trh.

Samozrejme, v ponuke mávajú aj rôzne ďalšie edície. Isto sa aj v dohľadnej budúcnosti môžeme tešiť na niečo nové a hádať, čím nás zase prekvapia.

Čomu teda vďačí Jack Daniel´s za titul jednej z najlepších whiskey na svete? Svojej kvalite a chuti, okrem iného.

Tak už nečakajte a bežte si vychutnať jednu z jej príchutí. 🙂