Plaťte iba za to, čo naozaj spotrebujete

0
1942

Dávno preč sú tie časy, kedy ste platili horibilné sumy za telefonovanie, či už z pevnej alebo mobilnej linky. V dôsledku vzrastajúcej konkurencie a neustále sa zlepšujúcim technickým možnostiam a náročnosti zákazníkov, ceny za telefonovanie klesli na minimum. V súčasnosti sa teda môže zdať, že už nie je na čom ušetriť. Je ale tomu naozaj tak?

Nevlastniť dnes, nehovoriac o tom nepoužívať, mobilný telefón je veľmi nepraktické – až sa dá bez veľkého preháňania povedať, že takmer nemožné. Ak už nič iné, tak aspoň niekomu zavolať, poslať krátku sms-ku, alebo si rýchlo zistiť dôležité informácie na internetových stránkach. Aj tí najzarytejší odporcovia hypermodernej komunikácie a jej formátov jej musia prisúdiť viac pozitív než negatív.

Sú súčasné ponúkané produkty a služby naozaj také lacné?

Ako sme písali, rozrastanie konkurencie na telekomunikačnom trhu a neustále technické inovácie stlačili ceny za poskytované produkty a služby na doposiaľ nevídané čísla. A v posledných mesiacoch skutočne iba na pár centov, dokonca vo väčšine prípadov sú “staré dobré SMS-ky” celkom zadarmo.

Nie je v tom ale zase nejaký chyták? Nejde okrem iného o zaviazanie sa telefónnemu operátorovi na neúmerne dlhý čas? Ako sa to vezme. Život nás naučil, že na každú otázku existuje nejaká odpoveď.

Pre nenáročných používateľov postačí základná ponuka

Ale dajme teraz teoretizovanie bokom a pozrime sa na súčasnú situáciu ohľadom telefónnych operátorov v globále. To, čo nás zaujalo najviac, je telefonovanie, sms-kovanie a surfovanie po internete v rámci jednej sim-karty, balíčkov dát, alebo paušálneho poplatku.

Sim-karty sú výhodnejšie pre zákazníkov využívajúcich svoj mobil na telefonovanie so svojou rodinou, priateľmi a známymi. Čiže len to, čo naozaj musia vybaviť a nevyhnutne prekonzultovať.

A niečo k tomu navyše. Poslanie dôverných sms-iek, pozretie si príchodov a odchodov vlakov a aké bude zajtra počasie. Práve k takémuto využitiu mobilného telefónu sa hodí zakúpenie si sim-karty. Využívate ju naozaj iba vtedy, keď to potrebujete. Nie ste viazaní nikým a ničím.

Ak vám nestačí základná ponuka, prikúpte si balík navyše

K tejto sim-karte je možné prikúpiť si balík rozširujúcich produktov určený predovšetkým na prenos internetových dát. Tento využije najmä mladšia generácia pociťujúca potrebu byť neustále spojená so svojimi kamarátmi a informovaná o najnovších módnych, či hudobných trendoch. Alebo rovnako využijú pridané gigabajty na prezeranie bohatých digitálnych knižníc pri rozširovaní svojich vedomostí.

Pre mladých, dynamických ľudí na začiatku svojej pracovnej kariéry, často cestujúcich do susedných krajín za služobnými povinnosťami, zábavou alebo oddychom, je pripravený balík značne rozšíreného objemu prenesených dát. A je jedno, či ich spotrebujú na telefonické hovory, sms-ky alebo na prenos internetových dát. Vyznavači absolútneho pripojenia si isto zakúpia neobmedzený celoročný paušál.

Nie je roaming ako roaming

Je dosť pravdepodobné, že nie všetci telefónni operátori majú pokryté celé územie Slovenska. Preto si prenajímajú cudzie frekvencie, za ktoré si konkurencia samozrejme pýta určitú peňažnú satisfakciu. Ide o takzvaný národný roaming. Ten klasický, pri využívaní služieb v iných krajinách, je vám dostatočne známy. Pred júnom 2017 bol pre mnoho Slovákov stále ešte dosť drahý, no po zásahu orgánov Európskej únie telefónni operátori značne zľavili.

Zľavili až na úroveň poplatkov na miestnej úrovni. Takže či si zakúpite iba základnú ponuku v podobe sim-ky, alebo si k nej priberiete hocijaký balíček gigabajtov navyše, alebo rovno celoročný paušál, príde vás využívanie roamingového hovoru oproti minulosti mimoriadne lacno.

Ak o niečo nemáte záujem, jednoducho to vypnete

Tak či onak, dnes je k dispozícii množstvo ponúk šitých na mieru každému zákazníkovi bez rozdielu. Máme však pre vás jedno dôležité upozornenie. Ak sa vám zdajú niektoré produkty a služby mobilných operátorov zbytočné, jednoducho ich vypnite. Môže sa stať, že bez tohto zásahu sa aktivujú automaticky každý mesiac a vy tak zaplatíte to, o čo ste záujem neprejavili.

Opýtajte sa svojich známych ako sú spokojní

Treba si dobre prečítať podmienky v zmluve. To nie je problém, pretože dnes už všetci telefónni operátori majú svoje internetové stránky, na ktorých sa môžete dopodrobna oboznámiť so všetkými parametrami ich produktov a služieb.

Je pravda, že mnohé z nich sú ťažko pochopiteľné na prvýkrát. Opýtajte sa preto svojich kolegov, známych, kamarátov, ako sú spokojní. To je to najlepšie meradlo kvality.

Jednotlivé produkty a  služby sa dajú zakúpiť na konkrétnych predajných miestach, alebo celkom pohodlne prostredníctvom internetových stránok telefónnych operátorov. Napríklad dátová sim-karta sa objednáva jednoduchým vyplnením koloniek a už len počkáte, kým vám ju doručia na vašu adresu. Nakoniec stačí len sim – kartu aktivovať a vy môžete smelo telefonovať, sms-kovať a surfovať po internete koľko len vládzete.