Ako vybaviť profesionálnu dielňu?

0
2182

Investícia do kvalitného vybavenia profesionálnej dielne nie je zrovna najmenšia, preto je potreba venovať výberu zvýšenú pozornosť. Možno ste už dielňu vybavovali a potrebujete ju iba omladiť, možno ju naopak zariaďuje úplne prvý krát. V každom prípade na nasledujúcich riadkoch nájdete užitočné typy, ktoré váš výber uľahčia.

Čo by nemalo chýbať v každej dielni?

Asi vás to neprekvapí, ale absolútnym základom každej dielne je kvalitný a vyhovujúci dielenský stôl či inak povedané ponk.  Ten sám o sebe však väčšinou nestačí. Na čo by ste sa teda mali v prípade vybavovaní dielne zamerať?

Sú to tieto veci:

  • Dielenský stôl, ponk
  • Príslušná zostava dielenského nábytku
  • Montážne a dielenské vozíky

Dielenský stôl vyberajte naozaj starostlivo. Skúmajte jeho veľkosť, konštrukciu, materiál pracovnej dosky, veľkosť úložného priestoru a počet šuplíkov. Ponk môže byť mobilný, stacionárny, pracovná doska môže byť vyrobená z drevotrieskového jadra a bukovej dyhy, lepená zo smrekového dreva, bukovej škárovky, alebo z dreva. Pri výbere záleží na tom, čo od stola očakávate a hlavne akým veľkým mechanickým tlakom bude musieť stôl odolávať.

Náradie v prehľadným skrinkách a montáž na jednotku

Nad správnou kombináciou zostavy dielenského nábytku sa tiež oplatí popremýšľať. Koľko náradí v dielni potrebujete? Ide skôr o malé predmety ako sú skrutkovače a kľúče, alebo je vaša dielňa plná objemnejšej elektrotechniky? Podľa toho vyberajte dielenský nábytok. Veľmi obľúbené sú závesné skrinky na náradie, vďaka nim budete mať v náradí prehľad.

Ak potrebujete byť pri práci mobilný a presúvať si ju z miesta na miesto, oceníte montážne alebo dielenské vozíky. Základom je ich pracovná doska a pod ňou praktické šuplíky. Avšak taký stolík sa dá aj vylepšiť. Môžete ho vybaviť ďalšími deliacimi priečkami, držiakom na papierové kotúče, držiakom náradia alebo napr. košom na odpadky.

Čo ešte oceníte?

Základ už máte vybraný, alebo nebodaj už nakúpený. Radi by sme vám ale váš výber doplnili ešte o pár vecí, ktoré hrajú v dielni významnú úlohu. Nimi sú:

  • Priemyselné lampy, reflektory, baterky
  • Panely a držiaky na náradie

O potrebnosti kvalitného svetla v dielni sa snáď nemusíme veľmi rozpisovať. Sami dobre viete, že bez dobrého svetla sa pracovať nedá. Priemyselné lampy a baterky vám pomôžu pri drobnej práci, kvalitnú intenzitu svetla zaistia reflektory.

Panely a držiaky na náradie sa oproti skrinkám na náradie líšia v tom, že ho máte  prehľadne zavesené na panelu, takže sa len stačí pozrieť a okamžite môžete siahnuť po tom správnom.

Vybavte si dielňu presne podľa vašich predstav a nezabudnite na to, že veľa času vám vie ušetriť prehľadne usporiadané náradie a že základom všetkého je kvalitný dielenský stôl.