5 najčastejších mýtov o PZP

0
1329

Povinnému zmluvnému poisteniu sa nevyhne žiadny motorista jazdiaci po cestách. Hoci sa jedná o pomerne jednoduchú záležitosť, kolujú o ňom rôzne mýty a nepresné závery. Nenechajte sa zmiasť. V našom článku objasníme najčastejšie omyly a mýty o PZP poistení.

1.  Každá poisťovňa poskytuje rovnaké odškodnenie

Hoci je rozsah krytia každého PZP poistenia zo zákona rovnaký, nie každá poisťovňa poskytuje rovnako kvalitné služby. Najčastejším problémom býva rýchlosť a výška odškodnenia poškodeného. Ak nedostane peniaze načas, prípadne menej ako potrebuje, môže za vami prísť a žiadať preplatenie zvyšných nákladov. Existuje dokonca niekoľko súdnych sporov, ktoré riešia takýto problém.

2. Najlacnejšie PZP je ten najlepší výber

Mýtus, ktorý priamo súvisí so spomínaným vyššie. Mnoho vodičov pozerá v prvom rade na cenu PZP a vezme to najlacnejšie PZP. Problémom však môže byť poisťovňa, ktorá vám v balíku neposkytne dostatočné asistenčné služby alebo nahradí len malé množstvo nákladov. Preto je rozumnejšie si pár eur priplatiť, no v prípade problémov máte istotu, že poisťovňa všetko vyrieši za vás.

3. Ak vozidlo nepoužívame, nemusí mať PZP

Mnoho vlastníkov áut ich má len odparkované v garáži. Logicky teda uvažujú nad tým, že nepotrebujú povinné zmluvné poistenie. Podľa zákona však musí mať poistku každé vozidlo s oprávnením jazdiť po cestách. Je teda potrebné, aby vozidlo bolo dočasne či trvalo vyradené z evidencie a vrátili ste jeho ŠPZ obvodnému úradu.

4. Po ukončení jedného PZP mám čas uzavrieť ďalšie

Ďalší mýtus, ktorý sa šíri medzi ľuďmi. Pokiaľ plánujete vymeniť PZP poistenie, dajte si pozor, aby ste medzi starým a novým nemali žiadne pauzy. Vaše auto by malo byť poistené súvisle bez medzier. Ak vás policajti prichytia bez poistenia, hrozí vám pokuta vyše 3000 eur. Ak sa rozhodnete pre výpoveď PZP v jednej poisťovni, zabezpečte si nové poistenie čo najskôr.

5. Ak dám auto do bazáru, môžem zrušiť PZP

Plánujete predať vozidlo pomocou bazáru? Potom sa nenechajte zmiasť a povinné zmluvné poistenie hneď nerušte. Vaše auto sa odovzdaním do bazáru dostáva do stavu komisného predaja. Za všetky povinnosti ste stále zodpovedný vy ako majiteľ. Povinnosť zaniká v momente podpísania predajnej zmluvy a zmeny vlastníka vozidla.

Veríme, že sa už nikdy nedáte zmiasť rôznymi mýtmi o povinnom zmluvnom poistení. Najlepším výberom je a aj bude poisťovňa s kvalitnými službami. Podobne, ak svoje vozidlo nepoužívate a nechcete platiť za poistku zbytočne, nechajte ho vyradiť z evidencie. Ušetríte tak nielen peňažku, ale i mnoho nervov.