Zoznámte sa s 11 ročnou objaviteľkou klokanieho pohára

0
1117

Lilly Born sa do histórie zapísala revolučným vynálezom. Trojnohý „klokaní“ pohár je možno pre klasických ľudí zábavným vynálezom. Má však úžasné posolstvo. Dokáže pomáhať chorým ľuďom.

Pomoc pre dedka

Príbeh, ktorý súvisí s objavom pohára, sa začal chorobou Lillynho dedka. Bojoval s Parkinsonovou chorobou. Rodina si začala uvedomovať, že tradičné šálky a hrnčeky nie sú pre neho viac vhodné. Lillin dedko vodu stále vylieval, a tak sa rozhodla, že prevezme iniciatívu. Výsledkom bol keramický „klokaní“ pohár. O objav sa podelila na wordpress webe Kickstarter. Ihneď zožala veľký úspech. Klokan sa stal realitou. Jeho prednosťami sú stabilita a ľahká manipulácia. Vďaka jemnému zakriveniu dovnútra sa voda pri prenášaní nevylieva. Klokaní pohár však nie je úplne dokonalý, sčasti je to tak aj pre jeho materiál. Keďže je keramický, nemôžu ho využívať rodiny s deťmi, ktoré by privítali skôr pohár z plastu. Aj tento fakt už však patrí do minulosti. Lilly získala ďalšie peniaze cez Kickstarter, čo jej umožnilo zahájiť výrobu plastových „klokančekov“.

Svetový pohár

Nikto nemôže uveriť, že Lilly je ešte len na strednej škole a už patrí medzi nahorúcejších Chicagských vynálezcov. Verejnosť apeluje na to, aby sa mladí ľudia angažovali v týchto objavoch, pretože len vtedy môžu splniť sny miliónom ľudí. Lilly hovorí aj o svojich hrdinoch: „Mojimi hrdinami sú mama a otec. Ocko postavil veľa vecí, ktoré pomáhajú ľuďom a mama je policajtkou, takže ona na druhej strane ľudí chráni. Hrdinkou je aj moja babka, ktorá sa o dedka s toľkou láskou stará. Ona bola prvá, ktorá si všimla, že sa voda z hrnčeka často vylieva.“ Lily povzbudzuje aj ďalších mladých ľudí, aby sa svojich objavov nebáli. Dôležité je podeliť sa o s rodičmi či blízkymi dospelými. A čo na to všetko hovorí web Kickstarter? „To, čo začalo jednoduchým víkendovým projektom sa stalo takmer posadnutosťou vybudovať najlepší svetový pohár.“ Nakoniec je to aj podľa Lilly o vychutnávaní malých úspechov: „Aj keby sme na začiatku predali len desať šálok, ktoré by pomohli desiatim ľuďom, myslím, že aj vtedy by som bola šťastná. Niekde predsa treba začať.“

pohár

Text: Stanislava Andraščíková

Zdroj a foto: telegraph.co.uk