Základná výbava pri jazde na štvorkolke

0
2834
Základná výbava pri jazde na štvorkolke

Plánujete zábavnú jazdu na štvorkolke? Ide o jedno z najpopulárnejších rekreačných vozidiel, no bude si to vyžadovať nejaký čas na naučenie ovládania a základnú výbavu. Ako pri iných motorových vozidlách, prvoradá je vždy bezpečnosť. Veľkú časť bezpečnosti tvorí práve správna výbava.

Ochrana tela

Nasledujúce položky vám pomôžu zažiť bezpečnú jazdu. Základom je mať na sebe ochranné oblečenie, hlavne počas jazdy mimo hlavných ciest v prírode. Preto je dôležité chrániť sa od hlavy po päty, čo zabráni prípadným zraneniam pri nehode.

Prilba

Prilba je povinná pre štvorkolky can am, rovnako ako je napr. pre motorky. Mať prilbu dáva zmysel, nakoľko ochraňuje najdôležitejšiu časť vášho tela. Podľa štatistík prilba znižuje pri nehodách úmrtnosť o 42 %.

Ochranné okuliare

Oči sú najjemnejšou časťou tela s najväčším odhalením vonkajšiemu prostrediu. Pri jazde sú vaše oči náchylné na prach a nečistoty, takže by ste mali mať správne ochranné okuliare, ktoré poskytujú ochranu nielen z prednej časti, ale aj z bočných strán. Slnečné okuliare vám takúto ochranu neposkytnú, nakoľko chránia vaše oči iba spredu a môžu vám počas jazdy spadnúť.

Rukavice 

Dobré kvalitné rukavice ochránia vaše ruky od letiacich úlomkov, kameňov a konárov, ktoré by vás mohli cestou zasiahnuť. Pohlcujú taktiež väčšinu vibrácií, čo prispieva k pohodlnejšej jazde.

Oblečenie s dlhým rukávom 

Zakrytie tela vás ochráni pred odreninami, porezaním alebo uštipnutí hmyzom. A čo je najdôležitejšie, zmierňuje zranenie ak počas jazdy spadnete. Ďalším bonusom je, že tiež chráni vašu pokožku pred prudkým slnkom. V horúcom počasí noste priedušné oblečenie, ktoré odvádza vlhkosť, aby ste sa cítili počas jazdy pohodlne.

Topánky

Nenoste papuče a sandále, ktoré vaše prsty vystavia nečistotám a vetvám. Odporúčame nosiť topánky s uzavretou špičkou. Tenisky sú v poriadku, ale lepšou voľbou sú skôr turistické topánky, ktoré zakrývajú aj vaše členky.

Najlepšie je však mať špeciálne topánky určené na štvorkolku. Poskytnú vám lepšiu priľnavosť a oporu a majú zvýšenú ochranu pred teplom vychádzajúcim z motora štvorkolky a taktiež poskytujú oveľa lepšiu oporu členkov.

Lekárnička 

Vaše vybavenie štvorkolky nie je kompletné bez lekárničky. Nehody sa môžu stať a dokonca aj keď budete od hlavy po päty oblečený ochranným oblečením. Zranenia môžu nastať. To platí najmä vtedy, keď sa štvorkolka využíva na poľovanie v prírode, kedy sa potrebujete presúvať rýchlo a máte málo času. Môžete si kúpiť základnú lekárničku, poprípade si pridať vlastné položky ak máte špeciálne zdravotné potreby.

Ďalej, v prípade, že sa vyradíte, uistite sa, že máte pri sebe tiež nasledujúce položky:

  • identifikačné doklady – občiansky preukaz alebo pas,
  • váš núdzový kontakt (rodina, partner/partnerka),
  • základné lekárske informácie (krvná skupina, zdravotný stav atď.).