Začnite žiť v štýle zero waste

0
909

Zero waste, čiže život bez odpadu, rozhodne neberte ako ďalší extrém ekologických aktivistov. Stačí sa pozrieť okolo seba, koľko produkujeme zbytočného odpadu. Je logické, že to donekonečna nejde a nakoniec sa tie odpadky na našu planétu nevojdú, alebo vyprodukujú toľko splodín, že nás z planéty vyženú,. Nie je to žiadna katastrofická rozprávka, ale skutočný fakt, ktorý nám hrozí. Stále nemáte pocit, že by ste mali v produkovaní odpadu trochu zabrzdiť?

Aj malá zmena dokáže veľké veci

Možná ste niekde videli alebo čítali reportáž o rodinách, ktoré nevyprodukujú viac ako kilogram odpadu ročne. Do týchto extrémov vás nikto nenúti. Ale čo tak nemusieť vynášať odpadkový kôš dvakrát v týždni, ale iba dvakrát do mesiaca? To už by bol obrovský prínos. Pritom veľmi často stačí zmeniť maličkosti. Začať trebárs ignorovať výrobcov, ktorý produkujú nadmieru obalov, skúsiť nakupovať v bezobalových predajniach, kde si napríklad strukoviny či cestoviny nakúpite do vlastných nádob. Naše malé krôčiky dokážu urobiť so svetom často väčšiu zmenu, než si myslíme.

TIP: Pozrite sa na zero waste tipy.

Ako začať žiť v štýle zero waste?

  • Nedávajte si nereálne plány. Povedzte si, že trebárs zmeníte jednorazovo desať vecí, ktorými znížite množstvo odpadu vo vašej domácnosti.
  • Následne raz do mesiaca pridajte jedno ďalšie zlepšenie.
  • Veďte si o tom motivačný záznam. Môžete si nakresliť pekný motivačný diagram na domácu nástenku, na chladničku, alebo do poznámkového bloku.
  • Robte to s nadšením a zapojte do tejto činnosti celú rodinu.
  • Hľadajte možnosti pozitívnej zmeny vedúcej k menšiemu množstvu odpadu v rôznych domácich činnostiach. Prejdite sa po miestnostiach a zapremýšľajte. Určite najviac možností ponúka kuchyňa a kúpeľňa.
  • Recyklujte nielen formou triedenia odpadu, ale aj doma. Mnoho vecí, ktoré by ste normálne vyhodili, dokáže použiť napríklad pri rôznych DIY aktivitách. Robíte dve užitočné veci – nevyhadzujete a súčasne nekupujete.
  • Buďte na zmenu pripravení – zadovážte si trvanlivé obaly na potraviny, cestovné príručné fľaše, ktoré nahradia neustále nakupovanie nápojov v PET fľašiach, zadovážte si opakovane použiteľné kozmetické tampóny a nezabudnite trebárs ani na domáci kompost. Ten dnes dokážete umiestniť aj priamo do bytu. A k zero waste filozofii patrí tiež zníženie odpadu pokiaľ ide o potraviny. Vermikompost s dážďovkami vám priamo doma vyrobí kvalitné hnojivo na kvetiny. A vôbec nezapácha.