Výber zásnubného prsteňa: Podľa čoho sa rozhodnúť?

0
1693

Vybrať zásnubný prsteň nie je hračka. Najmä preto, že to majú na starosti chlapi. A tí, ako isto uznáte, sa v šperkoch a častokrát ani vo vkuse svojej milovanej celkom nevyznajú. Preto sú pre nich zásnubné dámske prstene jedna veľká neznáma.

Ako sa vymotať z tohto bludného kruhu a vybrať ten naj prsteň pre Vašu drahú polovičku? Všímajte si niekoľko rozhodujúcich vecí…

 

Výber materiálu zásnubného prsteňa

Materiál, z ktorého je zásnubný prsteň vyrobený, patrí k najdôležitejším vlastnostiam prsteňa, ktorý rozhoduje ako o kvalite šperku, tak i o jeho konečnej cene. Rozhodnúť sa preto môžete buď pre tradičné žlté zlato, prípadne si zvolíte obľúbené zlaté šperky z bieleho či ružového zlata alebo úplne zaexperimentujete a siahnete po nevšednom fialovom zlate. Prstene z bieleho zlata patria vôbec medzi najobľúbenejšie varianty zásnubných prsteňov. Alternatívou je klasické žlté zlato či iné, menej štandardné  odtiene zlata, ktoré sa tešia čoraz väčšej obľube.

Samozrejme, na výber sú aj šperky z iných kovov, avšak väčšina z nás stále preferuje a najviac dôveruje práve tým zo zlata.

 

Farba zlatého prsteňa

Farba zlatých prsteňov, náušníc či náramkov závisí od prímesí, ktoré zlato obsahuje. Obzvlášť v prsteňoch sa zlato takmer nevyskytuje v jeho čistej podobe. Do zlata sa pridávajú prímesi, ktoré zlepšujú jeho mechanické vlastnosti a tiež menia jeho farbu.

Veľmi trendy sú svadobné obrúčky z ružového zlata, ktoré sa získava pridaním medi  do zlatej zliatiny. V poslednej dobe sa však stále viac prebíja do popredia aj nevšedné fialové zlato, ktoré k nám prišlo až z ďalekého Singapuru. Fialové zlato má však iné mechanické vlastnosti, a preto z neho nie je možné zhotoviť celý prsteň. Využíva sa skôr na dozdobenie prsteňov, pričom kontrast farieb vytvorí nádherný efekt na obrúčke či zásnubnom prsteni. Už dávno totiž neplatí, že nemožno kombinovať viacero odtieňov zlata. Dnes je celkom bežná viacfarebná obrúčka, ktorú doladíte k náramku či náušniciam ako z bieleho, tak zo žltého či ružového zlata.