Staré sudy či vedrá ako okrasa záhrady

0
3233

Záhrada vo vidieckom štýle je veľmi obľúbená. Aj preto, že v nej ako dekorácia často poslúžia zdanlivo nepotrebné veci z domácnosti ako napríklad vyradené staré vedrá či iné rárohy.
Ako a čím všetkým si ešte možno vypomôcť pri vytváraní okrasnej záhradky? Rada nadovšetko znie: S trochou fantázie môžete použiť doslova všetko.

Sudy plné okrasných rastlín

Budujete záhradu vo vidieckom štýle? V tom prípade nič nevyhadzujte, lebo zísť sa môže kadečo, aj na prvý pohľad nepoužiteľné kúsky. Možno i drevené či plastové sudy na víno či vodu, ktoré už svojmu pôvodnému účelu doslúžili. Tak prečo ich nezrecyklovať a nepoužiť ich na pestovanie úžitkových či okrasných rastlín?
Staré sudy alebo vedrá síce najčastejšie slúžia na pestovanie zemiakov, jahôd alebo byliniek, ale vhodne osadené a umiestnené môžu „zažiariť“  aj v okrasnej časti Vašej vidieckej záhradky.

Vyradené prepravky a vedrá trochu inak

V drevených nádobách, hoci aj prepravkách môžete pestovať ako letničky, tak i trvalky. Samozrejmosťou však musí byť kvalitná drenáž a odvodnenie danej nádoby. Výhodu majú tí z Vás, ktorým stačí urobiť menší prieskum po stodole či na pôjde, kde narazíte na ozajstné poklady. Potom postačí už len cenné úlovky oprášiť, vyčistiť, prípadne natrieť a šup s nimi do záhradky.
Použiť môžete už spomenuté plastové či drevené prepravky na potraviny, tiež sudy a vedrá, ktoré už vypovedali svoju funkciu, no pre tých skutočne kreatívnych môžu byť zaujímavé aj obyčajné bandasky alebo kanistre, ktoré vymeníte za štandardné kvetináče.
Pri zariaďovaní záhradky sa fantázii ani vynaliezavosti medze nekladú, takže odhoďte zábrany a uvidíte, že okrem originálneho výsledku aj čo-to ušetríte.

Nové sudy verzus staré

Samozrejme, že sa dajú kúpiť aj celkom nové sudy. Ich cena je však značne vysoká, keďže drahá je nielen ručná práca, ale aj vstupný materiál. Výhodou je, že si môžete vyberať spomedzi rôznych veľkostí aj druhov dreva. Komu sa však nechce ísť do týchto drahých nákupov a radšej sa dobre popozeráte po Vašom dvore či pivnici,  tomu neraz poslúži aj vyradený starý plastový sud, ktorý Vám iba zaberal miesto vo vašom regály v domácnosti.. A zrazu, v záhradke, zrenovovaný a očistený je na nespoznanie. Pri použití veselej farby a vhodnom zakomponovaní do priestoru je skutočne skvelým doplnkom každej záhradky, aj tej Vašej.
Tak otvorte oči dokorán a ešte predtým, ako sa rozbehnete do najbližšieho záhradníctva sa pozrite okolo seba, či Vám náhodou neposlúži aj niečo z už vyradených „harabúrd“.