Seniori zvyknú mať viaceré ťažkosti pri šoférovaní

0
2315

Dnes je úplne bežným javom stretnúť na našich a zahraničných cestách šoférov v seniorskom veku. Je to spôsobené tým, že vek odchodu do dôchodku sa neustále posúva a tak sa musia ľudia vo vyššom veku obracať, aby si zarobili nejaké to euro navyše. Lenže povedzme si úprimne, nepozeráme sa na šoférov vo vyššom veku akosi s dešpektom?

Je tento náš postoj k nim oprávnený? Odpovedáme diplomaticky, áno aj nie. A keďže sme začali poznámkou, prečo počet šoférov-seniorov stúpa, budeme pokračovať tým, že sa pokúsime obhájiť ich pohnútky.

Je to tak, dnešná doba nepraje dôchodcom. Musia pracovať do stále vyššieho veku ako kedysi a ak už dôchodkový vek dosiahnu, sú nútení si k tej, doslova almužne, privyrábať ako a kde sa len dá. Šoférovanie automobilu sa im javí ako z istého pohľadu nenáročná činnosť, takže sa k nej aj v hojnom počte uchyľujú.

Zdravé oči sú zárukou bezpečnej jazdy

Lenže ono nestačí len vedieť otáčať volantom a vedieť zapnúť smerovku. Treba dokázať na našich a zahraničných cestách adekvátne reagovať na vzniknuté situácie. Dokázať ovládať motorové vozidlo aj v tých najhorších situáciách. Napríklad, v daždi, počas hustého sneženia – alebo stačí obyčajný súmrak, aby šofér senior zneistel.

Aj preto chodia seniori na častejšie lekárske prehliadky v súvislosti s očami, hlavne ak majú aj naďalej záujem o vlastnenie vodičského oprávnenia. I keď – aby sme boli spravodliví – ten súmrak robí veľký problém aj šoférom mladších vekových kategórií.

Pri cúvaní sa je treba vždy otočiť

Mnohí seniori majú ťažkosti s krčnou chrbticou, čo je dané rovnako vekom. Krčná chrbtica sa rokmi ohýba smerom dopredu, stráca pružnosť, skrátka menej poslúcha svojho majiteľa.

Ak napríklad sa potrebuje šofér senior otočiť v aute pri cúvaní, tak to môže byť kameňom úrazu doslova a do písmena. Pokým sa totiž stihne otočiť, môže dôjsť ku kolízii s pevnou prekážkou, alebo nebodaj s autom, prípadne chodcom.

Srdcovocievny systém niekedy zradí

Nielen zrak a krčná chrbtica môže sťažiť seniorom vedenie auta. Nič si nebudeme nahovárať… Naše telo vekom starne a rovnako starne aj obehový mechanizmus, presnejšie srdcovocievny obehový systém.

Ten zrádza seniorov ako na bežiacom páse. Po päťdesiatke života má každý druhý človek problém so srdcom a cievami. Hektický spôsob života, nesprávne stravovanie, alkohol a nikotín dávajú ľudskému telu poradne zabrať.

Seniora, postihnutého takýmto ochorením, môže kedykoľvek prepadnúť srdcová slabosť, ktorá môže viesť až k srdcovému kolapsu, a to aj uprostred diaľnice za volantom.

Sústrediť sa je mimoriadne dôležité

Ďalej si povedzme, že pri staršom človeku musíme rátať aj s mentálnymi obmedzeniami. Ťažkosti so sústredením, pamäťou a vôbec psychická odolnosť voči stresom na cestách je u neho na biednej úrovni. Niet sa čomu diviť.

Opotrebúva sa nielen fyzické telo aj aj naša nervová sústava, všeobecne povedané. Senior za volantom sa ťažšie rozhoduje, robí školácke chyby. To je okrem iného spôsobené aj tým, že mnohí zo seniorov sú víkendoví šoféri vychádzajúci na cesty prevažne v čase väčších sviatkov a rodinných návštev.

Močové ústrojenstvo dáva seniorom zabrať

No a nakoniec musíme chtiac, či nechtiac spomenúť ešte jeden závažný argument, prečo to majú seniori na našich cestách ťažšie než my, ostatní. A tým je častejšie močenie, resp. problémy v oblasti močového ústrojenstva, ktoré vyžadujú používať produkty pre inkontinentných.

O tomto zdravotnom neduhu sa akosi nehovorí a ani nie je zvykom hovoriť, pretože to ani keby diskvalifikuje človeka na nižšiu úroveň. My vám ale hovoríme, že ide o realitu a netreba sa jej otáčať chrbtom.

Inkontinencia je vo vyššom veku pravidlom

Takže senior šofér a inkontinencia. Tá vzniká z rôznych dôvodov. Môže byť výsledkom obezity, cukrovky, prerastania nádorových útvarov do okolitých štruktúr, oslabenia panvového svalstva, neurologických a psychiatrických ochorení.

Keď sa tak zamyslíme, ktoré z uvedených diagnóz alebo skupín diagnóz netrápia našich seniorov, tak také iste nenájdeme a môžeme sa snažiť koľko len chceme. Oveľa pravdepodobnejšie je to, že seniori majú viacero navzájom sa ovplyvňujúcich zdravotných problémov, z čoho vyplýva, že inkontinencia je u starších ľudí skôr pravidlom, než náhodou.

Vhodné pomôcky sú na nezaplatenie

Aj taká prostata, ktorá pri zväčšení stlačí močovú trubicu, čím aj napriek nutkavému pocitu seniora sa vymočiť, nedôjde k vypudeniu moču. A tak veľakrát senior-šofér, ktorý zastaví niekde na odpočívadle, prežíva hotové utrpenie. Hlavne ak sa chvíľu po návrate do auta problémy s močením ozvú nanovo.

Vtedy mu prídu mimoriadne vhod inkontinenčné pomôcky rôzneho druhu a veľkosti. Vložky, plienky, či plienkové nohavičky presne podľa telesných proporcií uľahčia eliminovať prejavy chúlostivých zdravotných ťažkostí.

Tak to vidíte. Na obranu seniorov sme našli len jeden odstavec a na ich problematické stránky hneď niekoľko. Je to správny postoj? Po chvíľke premýšľania vám odpovieme, že je dobré vedieť o ťažkostiach, ktoré im môžu za volantom spôsobovať krušné chvíle. Je to pre ich dobro a tak isto pre dobro všetkých účastníkov cestnej premávky.