Bezpečnostné dvere, ktoré nemajú zlodeji šancu prekonať. Tri veci, podľa ktorých sa riadiť pri ich výbere

0
3350

Či bývate na dedine alebo v meste. Či bývate v paneláku alebo rodinnom dome. Či máte psa alebo nemáte. Či máte dom plný cenností alebo radšej vo svojom príbytku nič s väčšou hodnotou nedržíte. Je to jedno. Stále ste potenciálnym terčom zlodejov a ich čoraz sofistikovanejších praktík na vlámanie. Nie, nechceme vám naháňať strach. Chceme len vzbudiť vašu pozornosť na bezpečnosť vašich príbytkov. Chránťe si to, čo je vaše a na čom vám záleží.

Nie sú bezpečnostné ako bezpečnostné

Áno, marketing je silná vec. Ale nedajte sa „namotať“ na kadejaké supervýhodné akcie či nápisy najvýhodnejšie, najpredávanejšie alebo najlacnejšie. Navyše mnohé bezpečnostné vchodové dvere v skutočnosti ani nie sú bezpečnostné. Toto označenie nie je legislatívne „ošetrené“ a tak ho môžu predajcovia používať aj pri výrobkoch, ktoré bezpečnostné nie sú ani náhodou.

Ako sa nedať nachytať?

Hliníkové dvere či plastové dvere. Materiál v tomto prípade nehrá kľúčovú rolu. Pri bezpečnostných dverách si overte v prvom rade, do ktorej bezpečnostnej triedy patria. Podľa európskej smernice musia byť dvere otestované a podľa toho zaradené do jednej z piatich tried.  Ak hľadáte kvalitu, bezpečnostné vchodové dvere by mali patriť minimálne do triedy číslo tri. Pri kúpe je dôležité dať si pozor, aby zaradenie do príslušnej triedy bolo potvrdené platným certifikátom.

Tri zásady, ktorými sa riadiť pri výbere

Prvou je cena. Pri výbere bezpečnostných vchodových dverí platí, že buď je niečo lacné alebo bezpečnostné. Nedajte sa zlákať „supervýhodnými“ akciami, v týchto prípadoch to „smrdí“. Za kvalitu a bezpečnosť sa skrátka platí. Druhou zásadou je uzamykací bod do podlahy. Jediný bod, ktorý nezávisle od zárubne istí dvere – priamo do najpevnejšej časti domu. Potrebné je ukotvenie až do betónu.

Treťou zásadou je uzamykanie. Pokiaľ zamknete vchodové dvere priamo a plynulo jedným otočením kľúča, je to OK. Keď musíte zamykať na dvakrát, nejde o kvalitné bezpečnostné dvere. A nezabúdajte, zlodeji môžu vniknúť do vášho príbytku aj cez balkón, preto je dôležité istiť sa aj v tomto smere a preto si vyberte kvalitné a bezpečné aj balkónové dvere. O tých už ale niekedy nabudúce.