Pri vymáhaní pohľadávok je dôležitý nečakať

0
1057

Začiatky každého podnikateľa sú pomerne náročné. Vždy sa nájde niečo, čo vám situáciu komplikuje. Preto sa, keď ste sa pre zakladanie sro už rozhodli, pripravte aj na to, že keď skočíte do podnikateľských vôd, budú plávať okolo vás rôzne nástrahy. Či už to budú žraloky, plytčina s vysokými daňami, legislatívna búrka alebo narazíte na útes s nezaplatenými pohľadávkami. Žiaľ, skôr či neskôr sa k tomuto útesu doplavíte. Môžete však z toho vyviaznuť bez toho, aby sa vaša loď potopila. Ako na to?

Slabá vymožiteľnosť práva

To, že slovenské podnikateľské prostredie nepatrí medzi tie najlepšie v Európe, nie je žiadne tajomstvo. Vymožiteľnosť práva taktiež pokrivkáva. Ľudia strácajú dôveru ku slovenským súdom. Niekedy sa radšej nezaplatenej pohľadávky vzdajú len preto, aby sa nemuseli vláčiť po súdnych sieňach. Aj z toho dôvodu sú medzi podnikateľmi, ktorí natrafia na tento problém, stále viac a viac obľúbené externé firmy, ktoré sa zaoberajú vymáhaním pohľadávok.

Čo je dôležité pri vymáhaní pohľadávok

Už ste unavený z toho, ako vám neplatiči sľubujú, že vám pohľadávky zaplatia? Najväčšia chyba, čo môžete urobiť, je čakať. Najlepšie, čo môžete urobiť, je konať okamžite. Obráťte sa na externú firmu na vymáhanie pohľadávok. Vedeli ste o tom, že keď to urobíte do jedného mesiaca po splatnosti faktúry, máte až 90 % šancu, že s takouto firmou svoju peniaze uvidíte? Keď však budete čakať, po pol roku máte už iba 60 % šancu. A po roku? Vaše šance klesli na smiešnych 25 %.

Ako prebieha vymáhanie

Externou spoločnosťou vám bude pridelený ostrieľaný advokát, ktorý vás bude zastupovať počas celého procesu vymáhania. Ak ste si mysleli, že peniaze budú získavať hrubokrkí holohlaví chlapci, boli ste na omyle. Tento proces si vyžaduje niekoho znalého legislatívy. Ten bude kontaktovať vášho dlžníka, ktorý buď dlh zaplatí, alebo bude predvolaný na rozhodcovské konanie. Keď ani po tomto konaní nezaplatí dlžnú sumu, bude nasledovať exekúcia. Zabavený majetok sa speňaží a z utŕženej sumy sa vyplatia dlhy. Preto nečakajte a konajte.

 

FOTO:  © Rido / Dollar Photo Club