Myšlienky futbalistov

0
1640

Majstrovstvá sveta v Brazílii zamestnávajú naše mysle viac ako sme si mysleli. Nájdeme ich na všetkých spravodajských portáloch, magazínoch, výsledkových fórach a sociálnych sieťach. No skúsme sa pozrieť bližšie na to, čo sa odohráva v mysli najhlavnejších protagonistov. Futbalisti, tajomstvá ich mysle a prepojenie s ich zručnosťami, môžu byť rovnako zaujímaví ako výsledkové listiny.

Magické zručnosti a inteligencia

Zručnosti futbalistu sa nám niekedy zdajú vzdialené približne tisíc svetelných rokov od tých našich. Talenty, ktoré na MS vidíme, majú ale oveľa viac spoločných vlastností s každodenným životom obyčajného smrteľníka ako si myslíme. Odložme teda frázy typu „to bolo neuveriteľné, to dokáže iba Ronaldo“. Keď rozprávame, že futbalista Messi koná inštinktívne, zo zvyku alebo vďaka tréningu, verte, že ide naozaj len o ozvenu našich myšlienok. Ako to všetko vlastne funguje?

1

Svalová pamäť

Áno, náš mozog disponuje aj touto oblasťou a neustále nás vie niečím prekvapovať. Ide o zvláštny druh javu, podľa psychológov je to niečo ako čarovný lektvar, a samozrejme, tak ako aj iné druhy pamäte, aj táto je v našom mozgu prítomná. Najlepším príkladom myslenia špičkových futbalistov sú ich samotné skúsenosti. Angličan Wayne Rooney opisuje, aký je to pocit prechádzať pokutovým územím: „Za zlomok sekundy Vám v mozgu prebehne šesť otázok. Najprv Vám mysľou prebehne, že možno máte čas si posunúť loptu na hruď a streliť. Ďalšia myšlienka znie “nie”, nemám čas, musím hneď vystreliť. Za mnou je obranca, ok, musím to streliť na prvýkrát. Druhá možnosť – obranca je ďaleko, môžem sa na gól pripraviť. Takto sa často zrodia rozhodnutia pri futbale. Potom je to samozrejme o poprave.“ Aj na základe tejto výpovede môžeme vidieť, že v hlave futbalistov sa predsa deje čosi viac ako je len inštinkt.

2

Myšlienkoví králi

Môžeme sa nimi stať aj my. Samozrejme, stačí pravidelný tréning mysle, pohybov a ďalších činností. Mozog je v tomto totiž naozajstný kráľ. A veľa vecí si z toho aj skutočne pamätá. A čo z toho vlastne vyplýva? Za výkonmi futbalistov je nespočetné množstvo myšlienok. Ich obrovské schopnosti tak nie sú odlišné od bežných činností, ktoré vykonávame, napr. chôdza, rozprávanie alebo riadenie auta. Aby sme si všetky tieto veci nacvičili, často musíme premýšľať práve o tom, ako ich urobíme. Vďaka pravidelnému trénovaniu našej mysle sme schopní robiť veľa vecí naraz. Aké je teda tajomstvo myslenia futbalistov? Klasika, jednoducho myslia.

3

Autorka: Stanislava Andraščíková

Zdroj a foto: bbc.com