Mladí vodiči pozor! Za PZP si priplatíte

0
1469

Dostali ste nedávno svoj prvý vodičský preukaz? Gratulujeme. Ak si však plánujete v blízkej dobe zadovážiť vlastné vozidlo, prekvapiť vás môže vyššia cena povinného zmluvného poistenia. Prečo? Môže za to nová poistná daň?

Mladí vodiči by si priplatili aj bez dane

Poisťovne klasifikujú mladých vodičov ako rizikových kvôli niekoľkým dôvodom. Vo všeobecnosti nehodové štatistiky hrajú proti tejto skupine. Podľa nich, mladí spôsobujú pomerne vysoké množstvo dopravných nešťastí. Mnohokrát za to môže nedostatok skúseností na cestách či vyššia náchylnosť k riziku. Poisťovne preto mladým vodičom zvyšujú cenu poistného. Navyše, hoci sa nová poistná daň z neživotného poistenia netýka PZP, môžete ju pocítiť. Stačí, že poisťovne budú chcieť zabrániť zvýšeniu cien iných poistení pre svojich dlhoročných klientov. Mladí vodiči sa môžu stať ľahkým cieľom a v rámci procesu kompenzácie pocítiť vyššie ceny na svojich poistkách auta.

Koľko si mladí vodiči priplatia?

Zvýšené ceny zaregistrujú hlavne mladí vodiči vo väčších slovenských mestách. Ak by sme si urobili porovnanie, koľko zaplatí majiteľ toho istého vozidla, no v odlišnom veku, mladší sa poriadne buchnú po vačku. Veľkosť rozdielu medzi najlacnejšou a najdrahšou poistkou na trhu pre to isté vozidlo mladého majiteľa môže byť aj viac ako 400 eur. Naopak, starších vodičov na dôchodku sa cenové znevýhodňovanie netýka. Tým dokonca niektoré poisťovne ponúkajú zľavy z ceny PZP.

S výberom poistenia pomôže online kalkulačka PZP

Hoci cenové rozdiely v poistnom pre mladých a starších vodičov nie sú príjemné, nezúfajte. Na trhu sa stále nachádzajú poisťovne, ktoré majú pomerne prijateľné ceny i pre mladú generáciu. Ak sa vám nechce obiehať jednu poisťovňu za druhou, skúste sa opýtať známych alebo kamarátov. Ďalšou voľbou môže byť i online kalkulačka PZP. Stačí zadať do formulára údaje o vás a vašom vozidle. Porovnanie máte k dispozícií za pár minút. Navyše, zmluvu môžete cez internet rovno aj uzavrieť.

Hoci si za poistenie PZP ako mladý vodič priplatíte, určite neriskujte a nejazdite bez neho. Je to zákonná povinnosť a pokiaľ vás bez neho pristihnú, prípadne spôsobíte dopravnú nehodu, môže vás to vyjsť naozaj veľmi draho.