Domovy dôchodcov už nie sú tabu

0
960

Čoraz viac seniorov trávi jeseň svojho života v domove dôchodcov. Svedčí o tom i fakt, že na Slovensku je takmer 150 takýchto zariadení, ktoré využíva asi 20-tisíc seniorov. Dnes už nie je táto téma tabu ako to bývalo kedysi. Mladí ľudia cestujú, zarábajú v zahraničí a majú náročnú prácu, preto sa nemôžu o starších príbuzných dostatočne postarať. To však neznamená, že sa ich iba tak zbavili a nejavia o nich záujem. Práve naopak, našli im perfektné zariadenie, kde ich pravidelne navštevujú. Seniori tu žijú vo svojej komunite, je o nich dobre postarané a príbuzní sú informovaní o ich zdravotnom stave. 

Hlavne citlivo

Tí, ktorí sa rozhodli odísť do domova dôchodcov z vlastnej vôle, sú veľmi spokojní a nemenili by to. Ak je teda odchod do “senior centra” vlastným rozhodnutím, znáša sa oveľa ľahšie. Horšie je, keď je starý človek donútený, nechápe dôvody  a myslí si, že sa ho chce rodina zbaviť. Cíti sa ukrivdený, osamelý a nepochopený. Pokiaľ sa rozhodnete nájsť pre svojich rodičov alebo starých rodičov takéto zariadenie, snažte sa to s nimi citlivo prebrať, ubezpečte ich o výhodách, ale i o tom, že ste tu stále pre nich. Odporúča sa tiež konzultácia so psychológom. 

Na čo si dať pozor pri výbere domova dôchodcov

Vždy je lepšie, keď je domov v centre mesta alebo aspoň v jeho blízkosti, pretože je tu dobrá občianska vybavenosť, ako napríklad  štátne úrady, obchody, pošta, kostol.

Samozrejmosťou by mal byť individuálny prístup kvalifikovaného personálu ku každému obyvateľovi domova. Dôležité je tiež, aby domov zamestnával skúsených sociálnych pracovníkov, zdravotné sestry, opatrovateľky, rehabilitačných pracovníkov, ale aj zmluvného lekára, ktorý navštevuje starcov priamo v zariadení.

Ak nie  je domov pre dôchodcov bezbariérový, hneď naň zabudnite!

Bezbariérový prístup umožňuje ľuďom s obmedzenou schopnosťou pohybu prístup na miesta, ktoré sú im za bežných okolností nedostupné. Nemali by chýbať prístupové schody vybavené zábradlím a nástupnou plošinou pre vozičkárov. Pre starého človeka sú i bežné úlohy oveľa ťažšie, preto by ste mali mať zo “senior centra” pocit, že vie o tejto skutočnosti a snaží sa život starca uľahčiť.   

Spríjemnite im to
kava

Pobyt v domove dôchodcov má pre seniorov mnoho výhod – priateľstvá v podobnom veku, bezpečie a nepretržitá starostlivosť, no mnohí prežívajú smútok za vlastným domovom a rodinou. Pokiaľ ste už z akéhokoľvek dôvodu zariadili Vašim starkým pobyt v domove pre dôchodcov, nezabúdajte na nich a doprajte im pocit, že Vám na nich stále záleží. Netvárte sa, že sú pre Vás tabu. Určite si prežili svoje a zaslúžia si pozornosť. 

Ak ich nemáte možnosť navštíviť osobne (iba v nevyhnutných prípadoch, stretnutia zámerne neodkladajte) pošlite im list alebo darček. S týmto by Vám mohol pomôcť aj web  www.strbskepresso.sk, vďaka ktorému pošlete svojim starkým kávu, hrnček a odkaz, v ktorom im vyjadríte svoju lásku. Takéto prekvapenie stojí šťastných 7,77 € a určite urobí radosť. Pokiaľ niekoho takto potešíte do 30.8.2014, jeden hrnček čaká aj na Vás. Pri ďalšom stretnutí si tak môžete dať voňavú kávu Štrebské presso spoločne. 

Foto: strbskepresso.sk