Deti sú našou budúcnosťou

0
1006

Staráme sa o ne s láskou a množstvom nasadenia, aby im naozaj nič nechýbalo. Ich výchova však nie je celkom jednoduchá.

Deti nás totiž už veľmi skoro vedia zmanipulovať. Aj ak máte pevné zásady, dieťa určite príde na to, ako Vás donútiť urobiť to, čo chce ono. Robiť tak môže nielen plačom a vzdorom, to je však najčastejšie. Nedať sa ovládať nie je celkom ľahké, všetci predsa chceme, aby sa dieťa len usmievalo a malo radosť. Občas preto asi každý upustí od svojich zásad. Pozor však na to, aby to dieťa nezačalo zneužívať.

stavebnice-zviratka-4-v-1-komplet

Zamestnajte ho preto radšej zábavou, ktorá bude vyhovovať aj Vám. Deti sú veľmi učenlivé, a ak aj nemáte doma ďalšieho Einsteina, určite chcete spraviť všetko preto, aby vo vývoji v ničom nezaostával za rovesníkmi. Treba si uvedomiť, že niektorým deťom trvá dlhšie naučiť sa rozprávať, či postaviť sa na nohy, no to neznamená, že bude zaostávať vo všetkom.

Nájdite niečo, čo ho baví. Ak vyhľadáva kreativitu a rád veci skúma, sú vhodnejšie didaktické hračky. Tie uspokoja nielen jeho predstavivosť a zvedavosť, ale mu pomôžu aj v rozvíjaní motoriky a myslenia.

Práve výber hračiek by ste mali dobre zvažovať. Deti totiž prirodzene priťahujú pestré hračky, ktoré majú aj viaceré funkcie. Tie však nie sú najlepšou voľbou. Hľadajte teda hračky, ktoré dieťaťu prinesú aj pridanú hodnotu, nielen zábavu na niekoľko málo hodín.

Výborným spôsobom, ako deťom umožniť prejaviť ich kreativitu je samozrejme kreslenie. V žiadnej detskej izbe nesmú chýbať výtvarné potreby. Takto totiž môžu deti prejavovať aj svoje pocity, ktoré ešte nevedia pomenovať, či vysvetliť. Oveľa ľahšie tak spracúvajú aj rôzne emócie.