Ako zvládnuť koniec roka na vysokej?

0
1563

S koncom roka sa nerozozvučia len koledy a odvšadiaľ nevonia vianočný punč, ale na všetkých vysokoškolákov sa z každej strany začnú valiť povinnosti. A oni, keď chcú mať sviatky skutočne plné pohody a počas prázdnin si aj trochu oddýchnuť, sa snažia, ako vedia, nech toho stihnú čo možno najviac. Skúšok, zápočtov, seminárok. Všetko, čo sa dá a čo je v ich silách.

Čo však robiť, keď Vás nečaká len jedna seminárna práca, ale po Novom roku aj písanie bakalárky či diplomovky? Ako sa z toho pred Vianocami úplne nezblázniť?

Učenie si rozdeľte

Každá veľká či nová úloha sa najprv zdá nezvládnuteľná. Ale zdanie je často iba zdanie. Mnohokrát pritom postačí zmeniť uhol pohľadu. A veci, aj úlohy či písanie prác si rozdeliť na menšie časti. Bez ohľadu na to, či Vás čaká učenie na ťažkú skúšku alebo je pred Vami zložitá bakalárska práca, predovšetkým sa toho nezľaknite hneď na začiatku. Toho, aké je to náročné, koľko je toho veľa… A deľte, vytýčte si menšie ciele, ktoré už tak hrozivo nevyzerajú. Tie Vás zaručene dovedú k cieľu. Úspešne a bez zbytočných stresov.

Nenechajte sa rušiť

Facebook aj ostatné ruchy budú musieť ísť na chvíľu bokom. Minimálne do Silvestra, dobre, tak minimálne do Vianoc. Najdôležitejšie pri učení sa na zápočty či skúšky je totiž nenechať sa vyrušovať. Nikým a ničím. Iba tak, celkom nerušene, sa vieme sústrediť, mozog funguje, ako má a všetko nám ide akosi ľahšie, rýchlejšie. V nerušenom tichu sa zrazu ani toľko obávaná diplomová práca nezdá byť takou hrozbou, za akú sme ju vždy považovali.

Nájdite si čas na oddych

Popri tom všetkom kúskovaní práce i učenia a ignorovaní správ od priateľov si však nezabudnite občas aj oddýchnuť. To znamená dať si niečo dobré pod zub, na chvíľku si pustiť obľúbenú epizódu z Vášho seriálu, prípadne len tak polihujte a na nič konkrétne nemyslite. Naše telo, nech je akokoľvek nadopované odhodlaním a chuťou do učenia je totiž prirodzene nastavené na krátke pauzy po 2-3 hodinách plného sústredenia, takže sa zbytočne neprepínajte! Nestihnete, ani sa vďaka tomu nenaučíte viac, skôr naopak.