Ako si vybrať autochladničku?

0
1275

Prichádza leto.

Väčšina ľudí sa na leto teší už od februára. Využívame letné teplo na výlety, dovolenky a čvachtanie sa vo vode. Jednoducho pohoda.

Avšak nie pre každého je zvyšujúca sa denná teplota dôvodom na radosť. Napríklad pre ľudí, ktorí veľa cestujú autom, je to skôr čas varenia sa vo vlastnej šťave, permanentne pustenej klímy alebo dokorán otvorených okien.

A nejde len o nás – aj mnohým našim veciam, ktoré prevážame v aute teplo neprospieva. Či už ide o jedlo na piknik, zásoby pre kolegov v práci, alebo veci, ktoré musia ostať v chlade (rôzne substancie, chladené veci, veci, ktoré si vyžadujú stabilnú teplotu). Akákoľvek dlhšia cesta, ale aj zastavenie na parkovisku pred obchodným domom na krátky nákup, je jednoducho problém.

Ak patríte medzi tých, čo toho v aute veľa prevážajú, zrejme je teraz správny čas zamyslieť sa, a pripraviť na leto. Okrem iného napríklad zabezpečiť si správnu autochladničku, aby vaše veci vydržali cesty a skladovanie v horúčavách bez akejkoľvek ujmy.

Dnes je však dosť ťažké vyznať sa vo všemožných parametroch, a záľahe ponúk od množstva výrobcov. Preto by sme vám pri zisťovaní toho, čo vlastne presne potrebujete, radi trocha pomohli.

853_477_0_1422278739

Najdôležitejšie je odpovedať si na tieto základné otázky:

Ako chcete chladničku hlavne využívať?

Hľadáte profesionálne vybavenie, alebo len chcete občas prepraviť zopár vecí? Budete potrebovať presnú teplotu, alebo vám postačí, aby sa veci uchovali v chlade? Ak hľadáte skôr niečo občasné, asi skôr siahnete po pasívnej (chladí pomocou zmrazenej substancie vo vnútri), alebo termoelektrickej autochladničke (vďaka elektrine vytvára chlad na kovovej časti). Naopak, na profesionálne využitie sa lepšie hodí kompresorová autochladnička, ktorá dokáže presne kontrolovať teplotu svojho vnútra.

425_477_0_1417120784Aký zdroj energie máte k dispozícii?

Môžete mať chladničku neustále pripojenú na zdroj (obvykle autobatéria), alebo chcete byť nezávislejší?

Ak budete autochladničku používať vždy len v blízkosti auta, vôbec vám nemusí prekážať potreba jej neustáleho pripojenia (napríklad pri termoelektrických chladničkách). Ak však plánujete používať autochladničku nejaký čas aj s vypnutým motorom, určite bude výhodnejšie, ak nejaký čas vydrží aj bez „šťavy“. V takomto prípade bude vyhovujúcejšia pasívna autochladnička, prípadne niektoré kompresorové modely (dokážu udržať teplotu až 18 hodín bez napájania). Samostatnou kategóriou sú absorpčné chladničky, ktoré spotrebujú dosť veľké množstvo energie, a navyše potrebujú pripojenie na plyn (propán-bután).

Koľko chcete investovať?

Nezanedbateľným faktorom je samozrejme aj cena.

S ňou zároveň prichádza na myseľ aj kvalita. Čím profesionálnejšie vybavenie potrebujete, tým drahšia bude autochladnička. Ale vezmime si to poporiadku.

Najlacnejšie sú obvykle pasívne chladničky. Avšak daňou za to je nestabilná teplota, krátka výdrž a nutnosť ručne znova vymieňať a mraziť „náplň“.

Účinnejšie  ako pasívne sú termoelektrické autochladničky. Vzhľadom na svoj výkon (dokážu udržať teplotu o 20 – 30 stupňov nižšiu ako v okolí) sú cenovo veľmi výhodné, ale nehodia sa na profesionálne využitie – sú ideálne na dovolenky a pikniky.

Akýsi medzičlánok medzi profesionálnymi a amatérskymi chladničkami tvoria absorpčné chladničky. Ako výkonom, tak aj cenou, zameraním a spotrebou energie sú obvykle niekde medzi termoelektrickými a kompresorovými chladničkami.

A na záver tu máme profesionálnu triedu kompresorových chladničiek. Obvykle sa vyznačujú pokročilým kontrolovaním vnútornej teploty, ktoré absolútne nie je ovplyvnené teplotou okolia. Ak chcete prevážať na teplo citlivé vzorky či materiály, alebo si jednoducho potrebujete byť istí, že sa chladený obsah určite neroztopí či nepoškodí, ste na správnej adrese. Tomu však zodpovedá aj vyššia cena – kompresorové autochladničky patria k tým drahším.

Tak a je to. Dúfam, že sa nám podarilo pomôcť vám aspoň troška sa zorientovať v našom svete – svete autochladničiek. Ak si však stále myslíte, že by bolo lepšie poradiť sa s odborníkom, určite navštívte www.autochladnicky.sk. Radi vám poradíme s výberom toho najlepšieho presne podľa vašich požiadaviek.

Tak, už nám nezostáva nič viac, len vám zaželať veľa bezproblémových kilometrov. Šťastnú cestu!