Ako chrániť seba a svoj majetok počas silnej víchrice

0
452
Ako chrániť seba a svoj majetok počas silnej víchrice
Ako chrániť seba a svoj majetok počas silnej víchrice

Silná víchrica je nebezpečná pre ľudí, zvieratá a tiež majetok. Najlepšou radou pre ľudí je hľadanie úkrytu. Ukryť sa však nedokáže váš majetok, ktorý je nutné ochrániť iným spôsobom. Nikdy sa nehrajte na hrdinov, a ak vás vietor prekvapil nepripravených, tak von radšej nechoďte. Zničený záhradný nábytok alebo náradie nie sú tak cenné ako vás život. Ak viete, že vietor len príde a máte dostatok času, ratujte všetko, čo sa dá. Ako ochrániť záhradu, dom a vozidlo pred silným vetrom?

Vonku sa radšej nezdržujte

Počas víchrice je pre ľudí najviac nebezpečné stáť pod stromami, reklamnými bilboardami alebo v smere vetra blízko predmetov, ktoré môže vietor vyvrátiť. Extrémne nebezpečné je stáť pod vedením elektrického napätia. Chránení nie ste ani vo vozidle. Lepšie je zastaviť, ako riskovať, že vás vietor vynesie do priekopy. Ak sa v danom momente zastaviť nedá, znížte rýchlosť na minimum. Počas víchrice často dochádza k výpadkom elektriny. Vždy majte doma pripravené sviečky alebo baterky. Príprava je veľmi dôležitá a zahŕňa aj informovanosť. Domáca meteostanica dokáže vyslať do vášho mobilného telefónu signál o varovaní pred vetrom. Meteostanice samozrejme dokážu oveľa viac a jedna by sa mala nachádzať v každej domácnosti.

Ochrana majetku v okolí domu

V prípade, že nevlastníte garáž, preparkujte automobil čo najďalej od stromov. Na záhrade a v okolí domu pripevnite všetko, čo nie je pevne uchytené v zemi alebo k budove. Schovajte záhradný nábytok, kvety v črepníkoch a všetky záhradné okrasy. Aj ukotvená trampolína pre deti dokáže napáchať veľké škody. Preto sa presvedčte, že jej ukotvenie je naozaj pevné a odstráňte z nej sieťky. Preventívne skontrolujte strechu, záhradný domček a uzamknite skleník. Meteostanica zabezpečí, že na všetky tieto úkony budete mať dostatok času. Nezabudnite ani poistenie domu, ktoré vám v prípade škôd aspoň čiastočne vykompenzuje ujmy.

Myslite aj na stromčeky a rastliny

V prípade, že žijete na miestach, kde je výskyt silnejšieho vetra bežnou záležitosťou, tak sa postarajte primerane o vašu záhradu. Malé ovocné stromčeky by mali byť priviazané o kolík. Pevnú oporu musia mať tiež popínavé rastliny. Pri veľkých stromoch dbajte na pravidelné orezávania suchých vetiev. Niektoré menšie rastliny je možné chrániť pomocou pletiva, ktoré starostlivo upevníte do zeme. Pred vetrom dokáže ochrániť aj betónový plot okolo záhrady a pred plotom nasadené vetrolamy. Najčastejšie ide o ovocné stromy, ktoré sú účinnou ochranou proti vetru v okolí ciest.