5 údajov, ktoré si všímajte pri výbere pneumatík

0
1064
5 údajov, ktoré si všímajte pri výbere pneumatík

Ako postupovať pri výbere pneumatík? Je dôležitá cena a značka alebo iné údaje na pneumatikách? Kúpiť kvalitné pneumatiky sa oplatí. Investujete do bezpečnosti i komfortnej jazdy a dlhej životnosti pneumatík. Akých 5 údajov je počas kúpy pneumatík dobré sledovať?

1. Pneumatiky pre vaše vozidlo

Každý model vozidla má iné predpísané rozmery pneumatík. Ako zistiť, aké pneumatiky pasujú na váš automobil? Iné sú vhodné ako off road pneu a iné na malé osobné automobily. Najjednoduchšie je preskúmať rozmery pneumatík, ktoré na aute vymieňate. Na bočnici nájdete vyrazené informácie o priemeru a šírke pneumatiky, o veľkosti profilu a tiež vek pneumatiky. Druhou možnosťou je nahliadnuť do technického preukazu. V technickom preukaze nájdete všetky uvedené informácie a zároveň informácie o možnostiach alternatívnych pneumatík.

2. Vek pneumatík

V prvom kroku sme spomenuli vek pneumatík. Odborne sa tento údaj nazýva DOT číslo. Skladá sa zo štyroch čísiel – prvé dve motoristov informujú o týždni výroby a druhé dve o roku. Seriózni predajcovia by nemali ponúkať pneumatiky, ktoré boli vyrobené pred viac ako 5 rokmi. Po tomto období začne zmes pneumatík degradovať.

3. Vplyv na spotrebu

Pneumatiky Continental a všetkých ostatných značiek predávaných v EU musia disponovať štítkom, na ktorom sú okrem iného údaje o valivom odpore. Valivý odpor pneumatík sa delí do kategórií. Najnižšia kategória A znamená, že pneumatiky majú optimálne hodnoty valivého odporu a vplývajú na spotrebu automobilu minimálne.

4. Bezpečnosť a komfort

O bezpečnosti pneumatík sa rovnako o valivom odpore dozviete zo štítku pneumatík. Na štítku sa uvádzajú údaje o tom, ako sa chová zimná pneumatika na snehu a ľade. Letné pneumatiky majú na štítkoch informácie o chovaní pneumatiky na mokrej vozovke. Všímajte si tiež ikonu hlučnosti. Hlučné pneumatiky odvádzajú pozornosť a vplývajú na pohodlie jazdca. Údaje na štítkoch sú overené testami pneumatík.

5. Rýchlostný a hmotnostný index

Rýchlostný index pneumatík je vyznačený na bočnici. Nikdy nekupujte pneumatiky, ktoré majú nižší rýchlostný index ako je povolené pre vaše vozidlo. Ohrozujete seba i pasažierov, keďže pneumatiky nemusia zvládnuť rýchlosť a môžu prasknúť. Podobné riziko hrozí, keď prekročíte hmotnostný index t.j. nosnosť pneumatík.