3 veci, ktoré musíte v Taliansku zažiť

0
1276

Taliansko, krajina, kde sa miešajú vône slaného morského vzduchu, sviežich citrovníkových hájov a  rozpálených pizza pecí. Krajina, kde pochopíte, čo je to ten povestný la dolce vita/sladký život a nebude sa vám odtiaľ chcieť nikdy odísť. Aj to je čižma Európy. Nech sa tam chystáte z akéhokoľvek dôvodu – dovolenka na pláži, spoznávanie historických miest alebo cestovanie po talianskom vidieku, mali by ste zažiť minimálne tieto tri veci.

Večera v čarovnom talianskom bistre

Talianska kuchyňa je vychytená po celom svete a výnimkou nie je ani Slovensko. Tu sa pokojne môže stať, že prídete do tradičnej reštaurácie, kde sa varia hlavne pirohy a halušky a v jedálnom lístku nájdete špagety či pizzu. Aj to talianska kuchyňa dokáže. Preto by ste sa mali navečerať v tradičnom talianskom bistre, kde sú kockované obrusy, jedlo je podávané rustikálne, väčšina hostí sú miestni a z ich terasy cítite grilované ryby pečúce sa v záhradných krboch. Takéto nenájdete na miestach, kde sa to hemží turistami, musíte zájsť do bočnej uličky.

Prechádzky po pláži

Taliansko má čarovné pláže a ak sa práve nenachádzate niekde vo vnútrozemí, mali by ste sa poprechádzať po jednej z nich. Najčarovnejšie pobrežie je bezpochyby na Sardínii, oblasť Costa Smeralda. No dobre, bezpochyby to nie je, pretože by to bola ochotná spochybniť polovica Talianov. Pripravte sa na to, že večer si budete musieť obliecť svetre, lebo morský vzduch je pomerne chladný.

Blúdenie historickými uličkami

Nech ste kdekoľvek, vždy vo svojom okolí nájdete krásne historické mesto. Nemusí ísť iba o tie najväčšie a najznámejšie ako Rím, Miláno, Florencia či Bologna, ale aj menšie mestečká, ktorých sú v Taliansku stovky. Medzi tie najkrajšie patria Matera, Alberobello, Modena či Cinque Terre. Určite si urobte aspoň jednodňový výlet do niektorého z týchto miest. Ukradnú vám srdce.

Autorské právo: quixoticsnd / 123RF Reklamní fotografie