Okná a dvere – predchádzajte energetickým stratám!

0
1089

Prioritnou úlohou okien a dverí je síce presvetlenie vnútorných priestorov a ich vetranie, no majú tiež veľký vplyv na úsporu energie. Pokiaľ vynikajú kvalitnou tepelnou izoláciou, ušetríte nemalé finančné prostriedky za teplo a klimatizáciu. V zime Vám totiž dovnútra neprefúka a v lete sa do interiéru nepretlačí nepríjemné sparno. Čo teda zohľadniť, aby ste predišli zbytočným energetickým stratám?

Fóliová alternatíva

Pri nízkoenergetickom bývaní bude dobré, ak použijete okná s izolačným trojsklom. Alternatívou je aj použitie rôznych izolačných alebo bezpečnostných fólií, ktoré sú nalepené na celej ploche sklenenej tabule. Takéto fólie tvoria dodatočnú tepelnoizolačnú a bezpečnostnú vrstvu. Nízkoenergetické okná môžu byť drevené, plastové a hliníkové. Pri jednotlivých materiáloch ide hlavne o kvalitu profilov.

Praktické plastové okná

Tepelnú izoláciu pri plastových oknách zabezpečujú plastové profily. Tie obsahujú niekoľko vzduchových komôr. Plastové okná majú konštrukciu vystuženú oceľovým rámom, ktorý je vsadený vo vnútri profilov. Kto chce stopercentnú tepelnú izoláciu, môže rámy naplniť dodatočnou tepelnoizolačnou hmotou. Takéto okná či dvere sú praktické a nenáročné na údržbu.

Dlhoveké hliníkové profily

Samonosnú konštrukciu hliníkových okien tvoria hliníkové profily. Aj keď je hliník tepelný vodič, zväčša sa to rieši prerušením profilov plastovým medzikusom. Hliníkové okná a dvere sú veľmi pevné, takže sa javia aj ako vhodné riešenie na väčšie plochy. Nie je potrebná takmer žiadna údržba a majú dlhú životnosť.

Eurookná – nálepka jedinečnosti

Drevené okná, nazývané aj eurookná, sa vyrábajú z drevených profilov, ktoré sú zlepené z viacerých menších kusov. Tieto typy sú podčiarknuté trojitou nálepkou jedinečnosti, a teda kvalitou, dizajnom a EKO prístupom. Oproti hliníkovým alebo plastovým oknám majú však náročnejšiu údržbu.

Výhodou nízkoenergetických stavieb je šetrenie energie. Tomuto sú prispôsobené aj okná alebo dvere s kvalitnými profilmi a tepelnoizolačnými vlastnosťami. Nech sa páči, kliknite si na prvý e-shop okien na Slovensku a zbavte sa už navždy vysokých poplatkov za energie. 

Zdroj: domcekysnov.sk

Foto: inter-okno.sk