Metelica za rohom – čas na nové zimne pneumatiky

0
1052

Odborníci predpokladajú, že tohtoročná zima bude skutočne tuhá a bohatá na sneh. Aj keď sa nám to nechce po tých predošlých zimách akosi veriť, každému zodpovednému motoristovi je jasné, že na zaistenie bezpečnosti počas jazdy v “bielych mesiacoch” je nevyhnutné použitie zimných pneumatík. Ale kto bol iniciátorom tejto myšlienky? Komu napadlo odlíšiť letné od zimných pneumatík? Ak predpokladáte, že pochádzal zo zasnežených častí Európy, uvažujete správne. Prvou značkou ponúkajúcou zimné pneumatiky bola fínska Nokian presne pred osemdesiatimi rokmi.

Fínski inžinieri boli prví na svete, ktorí si uvedomili potrebu vyvinúť typ pneumatiky vhodný na použitie v zhoršených podmienkach, s ktorými doma zápasili po väčšiu časť roka. Prvé návrhy sa týkali hlavne nákladných aut, ale onedlho (už v roku 1936) boli na svete zimné pneumatiky so známym názvom Hakkapeliitta. Názov pochádza z oddielov ľahkého jazdectva, ktoré slúžilo fínskemu kráľovi v 17. storočí. Prvé zimné pneumatiky sa vyznačovali odstupňovaným a relatívne riedkym priečnym vzorom s prísavkami. Tento dizajn zostal nezmenený až do 50-tych rokov a vyrobilo sa 20-tisíc pneumatík v šiestich veľkostiach. Svetovú premiéru zažili na pretekoch v Monte Carle v polovici 20. storočia, kedy fínski pretekári dominovali na zasnežených a zamrznutých cestách. Čoskoro sa aj iní výrobcovia inšpirovali fínskou značkou a ponúkli vlastné verzie zimných pneumatík. Na trhu si i rôzne typy diskov. Pritom nie je dôležitá ani tak samotná značka, ale skôr jej originalita. Nedajte sa nalákať na lacné alternatívy. Kvalita originálneho vyhotovenia garantuje pevnosť, a teda i vyššiu spokojnosť. Či už si vyberáte oceľové disky, hliníkové alebo iný typ, prvým krokom by mala byť otázka smerujúca k originalite.

Ďalším z míľnikov dosiahnutých prvým výrobcom zimných pneumatík je rýchlostný rekord pre najrýchlejšie auto na ľade, kedy testovací jazdec Janne Laitinen dosiahol rýchlosť až 336 km/h na ľade v zálive Bothnia za treskúcej zimy. Priľnavosť a rýchlosť zaistil nový model Hakkapeliitta s poradovým číslom 8, ktorý stavia na základoch a hodnotách vytvorených v prvej polovici 20-teho storočia.  

S orientáciou na bezpečnosť jazdy posledných 80 rokov sa fínsky výrobca pri výskume a návrhu nových zimných pneumatík riadi požiadavkami ľudí z nordických oblastí. Keďže tamojšie podmienky patria medzi najnáročnejšie pre motoristov, je len prirodzené, že ich výrobky splnia aj tie najzložitejšie úkony počas mrazivého počasia alebo na zaľadnenom povrchu. O ich kvalite svedčia aj konštantne získavané popredné priečky, ktoré zaručujú testy pneumatík a považujú sa aj za obľúbenú značku kritikov.

Orientácia na bezpečnosť by mala patriť k vlastnostiam aj lokálnych motoristov, a preto je pred zimou dôležité včasné nahodenie kvalitných zimných pneumatík. Na výber je množstvo typov a modelov v rôznych cenových kategóriách, ale správne rozhodnutie je len na zákazníkovi.

Zdroj: nokiantyres.com

Foto: pneumatiky.sk