Kuna ako škodca – čo s tým môžem spraviť?

0
809
Kuna ako škodca – čo s tým môžem spraviť?
Kuna ako škodca – čo s tým môžem spraviť?

Kuna sa tradične spája s dospelými ihličnatými lesmi. Napriek tomu za posledných 20 rokov viaceré výskumy zdokumentovali, že kuny obývajú rôzne typy lesov. Pravdepodobne existujú regionálne rozdiely, pretože kuna si vyberá skôr štruktúru ako typ lesa. Nie je žiadnym tajomstvom, že uprednostňuje vlhšie alebo medziľahlé lesy, čo naznačuje využívanie brehových zón a bežné vyhýbanie sa suchým lesom.

Ako je to s kunami počas zimy?

Hĺbka a frekvencia snehu ovplyvňuje využívanie biotopu kuny. Kuny s menšou veľkosťou tela sú špecificky prispôsobenejšie ako lovci a ľahšie sa dostanú do oblasti pod snehom. Hoci mäkký hlboký sneh môže byť „energeticky nákladný“ pre kuny, snehová pokrývka môže pôsobiť aj ako tepelný izolátor vytváraním tzv. „vzduchových vreciek“, ktoré vytvárajú v zime vyššie teploty ako snehové podmienky.

V zimných mesiacoch lovia najmä veveričky a drobné hlodavce. Kuna lesná je známa najmä tým, že loví zvieratá, ktoré v noci spia alebo odpočívajú. Ak nie je k dispozícii dostatok hlodavcov, môže sa tiež prehrabávať snehom a kŕmiť sa brusnicami.

Kuny a nedostatok potravy

Samce majú zvyčajne väčší domovský areál ako samice. Pokiaľ trpia kuny nedostatkom potravy, môžu úplne opustiť svoje domovské oblasti a veľa „cestovať“, aby našli potravu. Mláďatá sa začínajú rozchádzať koncom leta hľadajúc voľný priestor na založenie domáceho výbehu. Počas lovu potravy prekračujú kuny svoje oblasti.

Chráňte vozidlo pred kunami

Ako sa zbaviť kuny, ktorá sa udomácnila pod kapotou vášho auta? Treba spomenúť, že kuna si rada pochutnáva na rôznych izoláciách a gumových častiach v aute, ktoré tiež konzumuje. Niektoré sú vyrábané z ekologických materiálov, ktoré jej chutia, pričom môže prehrýzť i káble. Odpudzovač kún do auta vysiela pulzujúce agresívne ultrazvukové vlny, ktoré zvieratá vnímajú ako veľmi rušivé a nepohodlné. Zariadenie dokáže odplašiť hlodavce, psy, mačky, hmyz i vtáky, a preto obsahuje otočný ovládač, ktorým sa dá plynule nastaviť vysielaná frekvencia od nižších počuteľných cez stredné na hranici počuteľnosti až po ultrazvuk do 40kHz. Výhodou je, že kuny, ale aj iné hlodavce opúšťajú chránený priestor, a teda vozidlo ostáva v bezpečí, a to bez ohľadu na to, či je zaparkované v garáži alebo vonku.