Štvorkolky – zamerané na pneumatiky

0
335
Štvorkolky – zamerané na pneumatiky

Pneumatiky počas jazdy na štvorkolke dostávajú poriadne zabrať. Je jedno, či ide o stroj určený na športovú jazdu, alebo štvorkolku úžitkovú. Pneumatiky musia vydržať skoky, driftovanie, prevážanie veľkého nákladu alebo ťahanie rozmerných predmetov. Pri výbere pneumatík ku štvorkolkám zvážte spôsob jazdy a terén, do ktorého sa chystáte.

Rozmery sú smerodajné

Podobne ako automobily, majú aj pneumatiky ku štvorkolkám rôzne rozmery. Rozmery sú uvedené v návode k vozidlu a v technickom preukaze. Dodržte pri kúpe všetky parametre – šírku dezénu, priemer pneumatík a tiež konštrukčné vlastnosti. Štvorkolky a pneumatiky musia spolu dokonale ladiť.

Vzor pneumatík

Vzor pneumatík rozhoduje o tom, ako sa bude štvorkolka chovať v náročnejšom teréne. Pneumatiky s dezénom s radiálnym vzorom sú určené na rýchlejšiu jazdu, a to po rovnom teréne. Pre športové štvorkolky, s ktorými jazdíte hlavne v lese, sú vhodnejšie pneumatiky s diagonálnym vzorom. Takýto dezén je zárukou lepšej trakcie v nerovnom teréne.

Typy pneumatík

Štvorkolka Can-Am side by side, úžitková či športová potrebujú na bezpečnú jazdu rôzne typy pneumatík. Označenie druhov pneumatík veľa napovie o tom, na akú jazdu ich môžete využívať.

Jazdci začiatočníci nemajú veľa skúseností a potrebujú pneumatiky s dobrou trakciou. Pre týchto jazdcov sú určené pneumatiky označované ako AT t.j. do každého terénu. Sú istotou, že nedostanete šmyk na blate a dokážete manévrovať v zákrutách.

Čo sa jazdy v blate týka, ide o špecifické ovládania štvorkolky, počas ktorej sa snažíte vyhnúť prešmykovania. Ak jazdíte radi v potokoch a v bahne, kúpte pre štvorkolku širšie pneumatiky s hlbším dezénom.

Pre pretekárske štvorkolky sa vyrábajú pneumatiky označené ako motokrosové. Na tieto pneumatiky je možné sa spoľahnúť pri skokoch, vysokej rýchlosti i rezaní zákrut. Motokrosové pneumatiky výborne reagujú aj počas jazdy po piesku alebo štrku.

Starostlivosť o pneumatiky

Pre pneumatiky na štvorkolky platí pravidlo merania tlaku ešte viac ako u bežných pneumatík. Pred každou jazdou overte hodnoty tlaku s odporúčanými. Po jazde je nutné pneumatiky vyčistiť a odstrániť z dezénu kamienky i iné ostré predmety. Ideálne je, keď máte garáž. V garáži sú pneumatiky chránené pred slnečným žiarením.

Presvedčte sa aj vy, že štvorkolka je perfektné vozidlo. Absolvujte skúšobnú jazdu alebo si nakonfigurujte svoju vlastnú štvorkolku na https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html.