Zateplenie domu vám pomôže ušetriť

0
1100

Dnes už takmer každý rodinný dom či bytovka, ktorá sa stavia, je zateplená. No pri stavbe socialistických panelákov sa na úsporu energie vôbec nemyslelo a ani na pohodlie pri bývaní. Dôležité bolo vybudovať čo najviac bytov v čo najkratšom čase. A preto dnes sa veľké množstvo obyvateľov panelákov rozhodlo pre zateplenie fasády. Hoci ide o pomerne vysokú investíciu, jej návratnosť je rýchla. Samozrejme, záleží od použitého materiálu a konkrétneho domu, no návratnosť sa priemerne pohybuje v horizonte 8-10 rokov. Aké výhody prináša zateplenie domu?

Výhody zateplenia domu

Hlavnou výhodou je zníženie nákladov za spotrebu energie. Prejaví sa to hlavne v zime, keď sa vaše náklady za vykurovanie môžu znížiť aj o 30 %. Predstavte si, že počas vykurovacej sezóny platíte za energie 120 € a kúrite minimálne 4 mesiace, takže úspora je 160 € za zimnú sezónu. To však nie je všetko. Okrem toho zateplený dom, panelák či bytovka má na trhu s nehnuteľnosťami oveľa vyššiu sumu. Taktiež sa predlžuje jeho životnosť, pretože zateplenie funguje aj ako skvelý konzervant.

Kde zobrať peniaze na zateplenie

Dobrou možnosťou, v prípade, že bývate v dome skolaudovanom pred roku 1989 je Štátny fond rozvoja bývania. Pôžička od ŠFRB je výhodná v tom, že ju budete splácať hlavne z peňazí, ktoré vám zateplenie ušetrí.

Myslite aj na okná

Nemyslite si však, že zateplenie vyrieši všetky problémy s únikom tepla ako lusknutím prsta. Nepodceňujte ani výmenu vašich okien, pretože zateplenie môže byť aj najlepšie na svete, no keď uniká teplo cez okno, zateplenie tomu nezabráni. Výmena za plastové alebo kvalitné drevené okná vám tiež pomôže znížiť náklady. Hoci sa okná nedajú zatepliť, existuje jeden trik, ktorý vám pomôže zlepšiť izoláciu. Vonkajšie horizontálne žalúzie fungujú ako skvelý izolant, ktorý vytvorí medzi oknom a vonkajším prostredím vzduchovú bublinu.

 

FOTO:  © smuki / Dollar Photo Club