Mosty ako umelecké diela

0
1673

Ich hlavnou úlohou je spájať, uľahčiť cestu, znížiť záťaž. Mosty sa však môžu stať aj umeleckým dielom. Neveríte? V tom prípade si na svoj zoznam cestovateľských snov zapíšte mosty, ktoré Vám doslova zoberú dych. Portál Quora.com vybral tie, ktoré sú pozoruhodné pre svoju fyzickú krásu, harmóniu a inováciu.

Rakotz

Pri pohľade na túto snímku má človek pocit, že je to klasický výtvor virtuálnej reality. Táto nádhera je však skutočná. Nachádza sa v Nemeckom Kromlaue. Štruktúra mosta zmenila krajinu okolo a stala sa spolu s ňou umeleckým dielom.

Langkawi Sky Bridge

Autorom tohto diela je architekt Mayur Kanaya. Most má 125 metrové zakrivenie a umožňuje návštevníkom dych berúce zážitky. Vďaka nemu sa dotknete nielen korún stromov, ale môžete vidieť každodenný život zvierat, keďže most je súčasťou hory Gunung Mat Cincang na ostrove Pulau, Langkawi. Pokiaľ túžite ľahko kráčať po zemi, navštívte Malajziu.

Indické mosty

Predstavujú raritu, keďže ich piliermi nie sú tehly a kamene, ale príroda. Tá robí z indických mostov skvosty, ktoré inde len ťažko nájdete. O tieto prírodné úkazy v obci Cherrapunji sa kedysi dávno postaral miestny kmeň War-Khasis, ktorý skrotil korene naturálneho Ficusu a bambusu. Dokážu udržať váhu 50 ľudí a niektoré z nich sú dlhé aj 30 metrov. Taká menšia prechádzka, čo poviete?

Prepadnutý most v Holandsku

Je to celkom normálne, ak je most nad vodou. Pri obci Helsteren v Holandsku je však most, ktorý je jej súčasťou. Do vody ale určite nespadnete. Most obsahuje steny, ktoré fungujú ako priehrady, ktoré vodu udržiavajú. Z diaľky pôsobia úplne neviditeľne. Pokiaľ sa chcete stať súčasťou tejto dokonalej ilúzie, Holandsko je s týmto mostom jednoznačne na vrchole rebríčka.

Rolling bridge

Takýto unikát môžete nájsť len v Londýne. Stačí sa pozrieť a obdivovať jeho oceľové a drevené sklopné časti, ktoré sa stretávajú a konštruujú osemboký tvar. Najviac obdivovateľov má v piatok napoludnie, pretože práve vtedy vykonáva svoje akrobatické pohyby.

Shaharah v Jemene

Kamene sú dokonalé v pevnosti a stálosti. Špeciálnu náklonnosť k nim má aj strojný inžinier Achilleas Vortselas. Podľa neho žiadny most nemožno porovnať s tradičnými kamennými mostmi. Práve tie prekonávajú húževnatosť ľudstva aj so skvelými technickými prostriedkami. Jedným z nich je aj most Shaharah v Jemene. Viacerí architekti sa zhodujú, že len kamene môžu rozpovedať o mostoch príbehy a tie s nimi kráčajú, aj kým navždy nezmiznú. 

Text: Stanislava Andraščíková

Zdroj a foto: bbc.com, Quora.com