Ako si vybrať sprchový kút.

0
1647

Sprchové kúty  bývali doménou malých kúpeľní, kam nebolo možné umiestniť vaňu. V dnešnej dobe sa sprchový kút často objavuje aj vo väčších kúpeľniach, súčasťou ktorých je aj vaňa.

Pri návrhu kúpeľne je dobré popremýšľať, kto každý sa bude vo vašom sprchovom kúte sprchovať a podľa toho sa rozhodnúť pre typ sprchového kúta s vaničkou, s hlbokou vaničkou alebo naopak, s takmer plochou vaničkou, alebo bez vaničky, s podlahovým odtokovým žľabom pre bezbariérový prístup.

Z hľadiska konštrukcie máte  na výber  4 základné typy sprchových kútov:

Najrozšírenejšie sú rámové sprchové kúty, s konštrukciou, v ktorej sú vsadené sklá. Tento typ sa odporúča, keď vyžadujete vyššiu odolnosť voči nešetrnej manipulácii.

Keď je pre vás dôležitý dizajn a máte radi jednoduchosť a čisté línie, môžete zvoliť bezrámovú konštrukciu, ktorá je zložená iba z bezpečnostných skiel a pántov, prípadne upevňovacích profilov, ktorými sú sklá pripevnené k stene.

Kompromisom medzi rámovými a bezrámovými sprchovými kútmi sú polrámové konštrukcie , ktoré sú spojením moderného vzhľadu a funkčnosti. Výhodou tohto typu sprchových kútov sú posuvné dvere, ktoré v kúpeľni šetria miesto.

Ďalším variantom sú sprchové kúty vybudované vo výklenku alebo nike, takže priestor na sprchovanie z troch strán tvorí stena alebo priečka s keramickým obkladom. Pre tento typ sprchových kútov, ktoré často mávajú atypické rozmery, sa používajú sprchové dvere v niekoľkých variantoch konštrukcie otvárania. Na výber sú posuvné, zalamovacie, pivotové alebo s pántmi.

titulka-smartline

Podľa tvaru pôdorysu môžete zvoliť štvorec, obdĺžnik alebo štvrť kruh – v týchto tvaroch sa vyrábajú sprchové vaničky rôznych rozmerov. Napríklad RAVAK ponúka vaničky s rozmermi od 75 x 75 cm do 90 x 120 cm. Keď potrebujete väčší priestor, odporúča sa využiť riešenie bez vaničky, s podlahovým odtokovým žľabom a sprchovými dverami.

Pri plánovaní kúpeľne so sprchovým kútom je dôležité vziať do úvahy aj veľkosť priestoru okolo sprchového kúta. Je to dôležité predovšetkým pri voľbe typu zatvárania. V prípade, že v priestore okolo vstupu máte v kúpeľni málo miesta, vyberte si posuvné zatváranie, alebo zalamovacie dvere s otváraním dovnútra.

Pretože srdcom sprchového kúta je vždy sprcha, venujte pozornosť aj jej výberu. Odporúčame kombinovaný, tzv. duálny sprchový systém s kombináciou ručnej a hlavovej sprchy.  V prípade hlavovej sprchy je ideálne vybrať si systém s možnosťou nastavenia výšky sprchovej hlavice a usmernenia toku vody. Špecialitou sú hlavové sprchy typu „vodopád“.

V záujme zvýšenia komfortu pri sprchovaní sa odporúča vybaviť sprchový systém termostatickou vodovodnou batériou  s reguláciou teploty vody. A keď máte v obľube hydroterapiu, môžete svoj sprchový kút vylepšiť hydromasážnym panelom s tryskami pre masáž celého tela.