Viete, ako kŕmiť svojho psa?

0
1087

Čo robí z obyčajného psíka šťastného psa? Je to láska a pozornosť jeho majiteľov, dostatočný pohyb a správna strava. No práve pokiaľ ide o stravu, robia mnohí psičkári nevedomky množstvo chýb. Výsledkom môžu byť zdravotné problémy psíka s trvalými následkami. Ako teda kŕmiť správne?

Zásady zdravého kŕmenia

Tak, ako stolovanie človeka, i „stolovanie“ psa je malý rituál a musí sa riadiť určitými pravidlami. Dôležité je psovi podávať stravu vždy v rovnakom čase a na rovnakom mieste. To znamená, že psík má mať svoj vlastný kútik, kde je uložená jeho miska na jedlo i na vodu. Je absolútne nevhodné, aby pes musel misky hľadať po dome. Samozrejmosťou je udržiavanie čistoty. Po každom kŕmení je misku nutné vyčistiť, aby sa na nej neukladali zvyšky potravy.

Pokiaľ ide o množstvo krmiva, psa nie je vhodné prekrmovať. Mnohí majitelia psov si lásku zvieratka kupujú práve prostredníctvom potravy. Výsledkom je nadváha psa a zdravotné problémy. Platí pravidlo, že psík prijíma potravu raz, maximálne dva krát denne. V prípade, že sa pes kŕmi dva krát denne, množstvo potravy má byť rovnaké, ako pri jednom kŕmení. Ide iba o rozdelenie tej istej dávky. Ak ide o bytového psíka, vhodnejšie je kŕmiť ráno alebo počas dňa. Pri večernom kŕmení by sa psík v noci mohol vyprázdniť.

A čo typ a kvalita krmiva? Na výber sú konzervy, granule pre psov, či mäso. Ideálne je kŕmiť granulami a občas spestriť stravu psíka konzervou, či psou pochúťkou. Varená strava zo stola človeka nepatrí do psej misky! Granule pre psov, ktoré sú naozaj kvalitné, sa označujú ako prémiové a obsahujú tieto zložky:

  • vlákninu pre správnu činnosť čriev
  • tuky pre energiu
  • bielkoviny pre správny vývoj a rast organizmu
  • sacharidy pre správne využitie tukov a bielkovín
  • minerály a vitamíny pre zdravie psa.

Takto kŕmený pes má peknú lesklú srsť a pevnú stolicu, je zdravý, čulý a ľahko sa vyprázdňuje.

Rozdielna strava podľa plemena?

Je pravdou, že typ stravy sa môže líšiť v závislosti od plemena, veľkosti, veku, či pohlavia psíka. Napríklad dospelý labrador potrebuje v strave viac tukov, ako napríklad yorkshirský teriér. Od toho sa odvíja aj zloženie krmiva. Preto napríklad existujú špeciálne prémiové granule pre psov podľa plemena. Ak teda chcete byť majiteľom šťastného psíka, dodržiavajte zásady zdravého kŕmenia. Je to azda najviac, čo pre psa môžete urobiť!