Rozdiel medzi leasingom a pôžičkou na auto

0
1018

Potrebujete vymeniť vaše staré auto za nové? Ale vaše financie v peňaženke vám na to nestačia? Vždy sa nájde niečo, čo treba zaplatiť skôr, a tak našetriť si na nové auto a kúpiť ho v hotovosti je v niektorých prípadoch nemožné. Ak nemáte dostatok hotovosti, riešením pre vás môže byť kúpa auta na leasing alebo vďaka pôžičke na auto z banky alebo nebankovej spoločnosti. Povieme vám, aké sú ich výhody, ale aj nevýhody.

LEASING

Jedným z veľmi využívaných spôsobov je vziať si auto na leasing. Pri leasingu však musíte doložiť určitú sumu v hotovosti. Ide o približne 10 až 30 percent z ceny vozidla. Závisí to od jeho konečnej ceny, od spôsobu dokladovania a vybavovania a tiež od konkrétnej leasingovej spoločnosti.

Túto sumu prezývame aj ako ,,akontácia”, ktorú vložíte danej spoločnosti pri podpise zmluvy. Dĺžka leasingu sa môže pohybovať od 12 do 84 mesiacov, pričom platí, že čím dlhšie splácate, tým je splátka nižšia, ale zároveň sú úroky vyššie.

Pri leasingu je však nevýhoda toho, že majiteľom sa stávate až po uhradení celej sumy za auto. Dovtedy máte auto ako keby v prenájme. Hlavná nevýhoda spočíva v tom, že na všetky úkony v súvislosti s autom potrebujete súhlas majiteľa, čiže leasingovky. Ďalšou z nevýhod je aj to, že nie každé auto sa dá kúpiť na leasing. Pri výbere vášho nového auta ste tak trochu obmedzovaní.

POŽIČKA NA AUTO

Za najväčšiu výhodu pri pôžičke na auto sa dá považovať to, že nemusíte mať vôbec žiadnu hotovosť. Celú sumu vám požičia banka alebo nebanková spoločnosť, pre ktorú sa rozhodnete. To znamená, že auto si môžete kúpiť u predajcu v hotovosti a máte tak aj možnosť cenu zjednávať.

Druhou výhodou je skutočnosť, že auto je hneď od kúpy vaše a len vy rozhodujete o všetkých úkonoch s ním spojených.

Nevýhodou pri pôžičkách na auto je to, že v niektorých prípadoch predstavujú vyššie úroky ako pri využití leasingu. Na rozdiel od leasingu si musíte pôžičku na auto vybaviť vopred, zatiaľ čo pri kúpe auta na leasing vybavíte všetko priamo u predajcu.

Teraz už len zvážiť všetky pre a proti každej z možností a vybrať práve tú pre vás najvýhodnejšiu!

Autorské právo: kurhan / 123RF Reklamní fotografie