Je dobré mať doma krb alebo krbové kachle?

0
1823

Hoci už ani v domoch nežijeme tak, ako sa žilo kedysi – bez elektriny a ďalších výdobytkov modernej doby, stále má bývanie v rodinnom dome svoje špecifiká. Z tých však možno vyťažiť maximum a aj zdanlivé negatíva hravo premeniť na absolútne pozitívum.

Napríklad otázka tepla v dome, to je vec, ktorú možno chápať rôzne, ale správny hospodár a ekonomicky zmýšľajúci človek rýchlo pochopí, že mať vytápanie svojho domu vo vlastných rukách je obrovská výhoda. Stačí sa správne rozhodnúť, či krb alebo kachle a tiež vedieť, čím v nich zakúriť.

Drevo ako najekologickejšie palivo

Zo všetkých zdrojov energie, ktoré možno na vykurovanie domu použiť, je drevo jediným ekologicky nezávadným. V kombinácii s modernými kachľami a krbovými vložkami je naviac aj vysoko účinné. Nehovoriac o tom, že krby sú čoraz viac populárne z dôvodu, že náklady na elektrickú energiu neustále narastajú, bez možnosti tento nárast nejako významnejšie ovplyvniť. Pre mnoho domácností je preto, aj napriek prvotnej nezanedbateľnej investícii do krbu či kachlí, možnosť prikúriť si výhodnejšia, ako nepretržité vykurovanie stavieb a domácnosti iba radiátormi.

Teplo aj bez elektriny

Je skutočne výborný pocit cítiť určitú nezávislosť. Či dôjde k výpadkom elektriny, alebo sa jednoducho rozhodneme, že už viac nechceme topiť výlučne prostredníctvom radiátorov. Aj pri sviečkach, no s horúcim krbom či kachľami sme v teple, ba navyše si vieme zohriať i kávu alebo čaj.

Platí, že čím menej energie použijete od verejných dodávateľov tepla, tým viac ušetríte. V dôsledku toho už krby a kachle nie sú iba romantickým skrášlením obývačky, ale pre väčšinu domácnosti sú tiež skvelým náhradným zdrojom tepla. Omnoho ekonomickejším a ekologickejším. A to sa rozhodne v každej domácnosti počíta.