Hrdina v prvom rade

0
1403

Michael Faust má 33 rokov. Za sebou svadbu s milovanou Jackie a zážitok s hrdinom sediacim v prvom rade. Nikto ho nepoznal, ale všetci vedeli, prečo tam bol. Zachránil Michaelovi život.

Strašná diagnóza

„Keď som mal 23, zdravie bolo to posledné v mojom živote, o čom som si myslel, že sa môže pokaziť,“ začína Michael svoj príbeh. Patril k pravidelným športovým sympatizantom a dokončil tenisové štipendium v štátnej Arizonskej univerzite v USA. Keď sa však vrátil do rodnej Austrálie, začal mať bolesti v ľavej časti chrbta. Myslel si, že ide o nedoliečené športové zranenia. O niekoľko dní neskôr sa k bolestiam chrbta pridružilo nočné potenie a bolesti nôh. Zhoršovanie zdravotného stavu ho nakoniec priviedlo k tomu, že sa rozhodol podstúpiť vyšetrenia. Verdikt znel jasne. „Sme si celkom istí, že máte leukémiu,“ povedal doktor. Biopsia odhalila, že Michael je pacientom s najagresívnejšou formou leukémie. „Zdalo sa mi to neuveriteľné. Len mesiac predtým som bol fit, a zrazu musím bojovať o svoj život,“ vysvetľuje Michael.

Liečba a záchrana

Michaelovi nasadili lieky určené na zníženie počtu bielych krviniek. Táto forma liečby bola síce úspešná, ale pre úplné vyliečenie bola nevyhnutná transplantácia kostnej drene. „Začali testovať moju rodinu. Bohužiaľ, neúspešne, a tak ma zaradili do celosvetového registra čakateľov,“ opisuje Michael. Keďže pochádza zo židovského prostredia, šanca nájsť vhodného darcu sa pohybovala v priemere 1:10 000. „Ak by sa taký darca našiel, znamenalo by to niečo ako výhru v lotérii,“ pokračuje Michael. V nasledujúcich mesiacoch schudol 17 kíl, stratil všetky vlasy a dostával ďalšie dávky chemoterapie. Jeho čas sa blížil ku koncu. Po siedmich mesiacoch zmien prišla záchrana. Doktor oznámil Michaelovi, že sa našiel vhodný darca. „Sledoval som darcovu krv a to, ako prechádza do môjho tela. Myslel som na to jediné. Kto to je? A prečo sa rozhodol darovať dreň práve mne?“ objasňuje Michael.

Stretnutie

List bol jedinou možnosťou, ako mohol Michael svojho darcu nájsť. V ňom mu vyslovil veľké poďakovanie a túžbu stretnúť sa s ním, aby sa poďakoval. Po 18 mesiacoch mu zavolaal dáma zo združenia Gift of life, ktoré sa venuje darcovstvu pre ľudí z etnických menšín. „Každý rok sa stretávame s darcami v New Yorku, ak chcete, môžete prísť a spoznať toho svojho,“ povedala mi. O tri mesiace už Michael s celou rodinou letel do USA. Keď kráčal na javisko, celý sa triasol. „To je Váš darca, Michael Streigold,“ odpovedali organizátori. Michael nemohol uveriť, že majú rovnaké mená. Objali sa a spoločne plakali. Táto skúsenosť zmenila ich životy.

priatelia

Hrdina na svadbe

„V kontakte sme boli neustále. Stretávali sme sa každý rok, boli sme súčasťou toho druhého,“ vyznáva Michael. Onedlho sa zasnúbil a zavolal svojho darcu na svadbu. „Bolo úžasné vidieť ho, že sedí vedľa mojej rodiny a je svedkom toho, ako moja Jackie kráča k oltáru. Bolo to všetko, v čo som kedy dúfal,“ dodáva Michael. Ako opisuje stretnutie s Michaelom Faustom hrdina? „Keď som dostal telefonát, že mám možnosť zachrániť niekomu život, neváhal som ani sekundu. Moja rodina ma v tom tiež podporovala. Navyše som veril, že ktokoľvek iný by to tiež pre mňa urobil. Keď som neskôr stretol Michaela, bol som ohromený emóciami. Bola to jedna z najdôležitejších a najkrajších nocí môjho života. Nakoniec som mal tú česť sedieť v prvom rade a vidieť Michaelovo dievča snov.“ Obaja muži vytvorili jednu rodinu, miestnosť plnú lásky a stretávajú sa dodnes.

svadba

Autorka: Stanislava Andraščíková

Zdroj a foto: hatslife.com.au