Červené víno ako elixír zdravia: Toto sú dôvody, prečo by ste si ho mali dopriať

0
1396

Hovorí sa, dve deci červeného denne na krv. Ako je to však s pitím červeného vína naozaj? Nech už sa o pití vína traduje čokoľvek, jeho nesporné účinky na zdravie dokázalo už mnoho štúdií. Je preukázané, že pravidelná konzumácia vína znižuje riziko vzniku infarktu, mozgovej mŕtvice, ischemickej choroby srdca a cukrovky. A aké množstvo je považované za zdravú mieru? U muža sa hovorí o štyroch deci, u ženy o polovici.

Liek na mladosť a prírodné antidepresívum

Štúdia Harvard School of Public Health v Bostone nesie jasnú správu pre všetkých, ktorí túžia po mladistvom vzhľade a neutíchajúcom esprite. Pravidelné pitie hroznového moku prospievalo ženám zúčastneným na výskume natoľko, že sa do sedemdesiatky dokázali vyhnúť až jedenástim chronickým ochoreniam vrátane rakoviny, cukrovky alebo mozgovej mŕtvice. Nehovoriac o tom, že víno je plné antioxidantov, ktoré pomáhajú v boji proti starnutiu a vzniku vrások. Ak si ho po troške doprajete každý deň, vedci tvrdia, že vám nebude hroziť ani depresia či pochmúrna nálada. A to sa už oplatí, naliať si pohár kvalitného červeného.

S čím všetkým vám ešte červené víno pomôže?

Vďaka vysokému obsahu flavonoidov  tlmí zápaly, má tiež antibakteriálne a antivírusové účinky. Ak si doprajete pred a po jedle deci červeného vína, vďaka látke tanín zaženiete aj problémy s hnačkou. Resveratrol, ktorý víno obsahuje, je zas prevenciou pred kardiovaskulárnymi chorobami či Alzheimerom, odbúrava tiež voľné radikály, uľahčuje obnovu buniek a znižuje hladinu cholesterolu. Populárny červený nápoj obsahuje aj vysoký obsah fosfátov, železa a vitamínu B12.  

Ako si vychutnáte červené víno najviac?

Víno by ste si mali otvoriť približne hodinu pred konzumáciou. Fľašou by ste nemali príliš triasť, hrozí totiž, že sedimenty a usadeniny sa dostanú do vína. Mali by ste ho naliať do širšieho pohára určeného na červené víno, približne do dvoch tretín. Víno nikdy neohrievajte držaním za pohár, na to je určená jeho stopka. Benefity červeného vína a jeho pozitívny vplyv na zdravie si môžete užívať najmä pri kvalitných a drahších typoch, ktoré si môžete objednať v pohodlí domova prostredníctvom mabo.sk. U lacných vín žiadne zdravotné plusy nečakajte.